کافئین و اثرات متفاوت آن بر خلق و خوی افراد

 

قهوه (COFFEE)

پیشینه قهوه: درخت قهوه که برگ هایی همیشه سبز و زیبا دارد، گیاهی است از تیره Coffee که دانه های آن را به صورت های مختلف همچون پودر و خرده های ریز ودرشت به فروش می رسانند.  بیش از یک سوم مردم جهان قهوه را دوست دارند و مصرف می کنند.

واژه قهوه ، برگرفته از زبان عربی و به معنای تحریک کننده و زایل کننده اشتها است .  و برخی از مورخان ، پیشینه این واژه را به کشور اتیوپی نسبت می دهند.

درخت قهوه بین 7 تا 10 متر بلندی دارد و درهوای گرم و مرطوب رشد می کند. این درخت گل هایی کوچک و سپید دارد که بوی آن بی شباهت به بوی یاسمن نیست. همچنین اندازه دانه های قهوه ، بین 15 تا 18 میلی متر است که در آغاز، رنگ سبز و پس از رسیدن، رنگ گیلاس به خود می گیرد. از این رو در بعضی کشورها به درخت گیلاس هم شهرت دارد. دانه های قهوه دو به دو به یکدیگر چسبیده اند و پرده نازکی میان دانه ها وجود دارد که آن ها را از هم جدا می کند.

تهیه قهوه در کشورهای جهان متفاوت است، اما اغلب آن را با آب جوش ،  بخار آب و یا از طریق گذراندن آب جوش از پودر آن تهیه می کنند.

بهترین قهوه جهان از نظر بو و طعم ، از بوته ای به نام Arabica به دست می آید که در برزیل به خوبی رشد می کند و از آن جا به سراسرجهان صادر می شود . بعد از برزیل ، بهترین قهوه که طعم و بویی مطبوع دارد متعلق به کشور تانزانیا و اتیوپی است. همچنین در آمریکا اغلب، قهوه را با بخار آب درست می کنند که به آن اسپرسو( Espresso) می گویند. در ایران نیز شایع ترین نوع قهوه ، نسکافه است که با ریختن آب جوش بر روی یک قاشق قهوه فراهم می شود.

درقرن شانزدهم مصرف قهوه در مصر بسیار شایع بود و بیشتر، افراد مذهبی آن را به کار می بردند تا بتوانند بیدار بمانند و به عبادت پروردگاربپردازند. اما بعدها هنگامی که دریافتند این ماده ضربان قلب را افزایش می دهد و موجب اعتیاد می شود، خرید و فروش و مصرف آن را ممنوع ساختند و افراد متخلف را به شدت مجازات کردند، ولی چون مردم آن را دوست داشتند ، در این راه موفقیتی کسب نکردند. ابوعلی سینا حکیم بزرگ ایران، حدود هزار سال قبل  در کتاب خود  شرح جامعی در مورد قهوه  آورده که البته ایرانیان در آن عصر بر آن نام بونو( Buno) نهاده بودند و بوعلی نیز همین واژه را به کار بسته است . این واژه ای است که هنوز در اتیوپی آن را به کار می برند. بوعلی سینا قهوه را به منظور تحریک بیماران افسرده ، مورد استفاده قرار داده است.

بر اساس آمارهای به دست آمده، 89 درصد مردم جهان ،  قهوه، چای و یا هر دوی آنها رامصرف می کنند. 40 درصد آن ها ترجیح می دهند چای بنوشند و در صورت عدم دسترسی به چای، قهوه می نوشند و حدود 30 درصد مردم دنیا نیز، قهوه را ترجیح می دهند و درنبودن قهوه به نوشیدن چای رضایت می دهند و برای 15 درصد نیز میان چای و قهوه تفاوتی وجود ندارد و هر کدام  را که در دسترس باشد مصرف می کنند. ناگفته نماند که 15 درصد مردم جهان نیز چای و قهوه را دوست ندارند  و هیچیک را نمی نوشند.

لازم  است کمی هم در مورد کافئین موجود در قهوه توضیح داده  شود. کافئین خالص ، شبیه به پودری سفید و ابریشمی است و حالت سوزنی دارد و دارای طعمی تلخ وبی بو است، همچنین به سهولت در آب گرم حل می شود و در حرارتی معادل 460 درجه فارنهایت ، ذوب شده، و به حالت  مایع درمی آید. این ماده در صنعت داروسازی بسیار پر مصرف است و به میزان اندک، دربیش از60 نوع داروی مختلف ، به ویژه داروهای ضد حساسیت به کار گرفته می شود. کافئین نیز همچون مواد مخدر درصورت مصرف بلند مدت، موجب اعتیاد می شود، اما چون این اعتیاد زیان چندانی به انسان وارد نمی سازد، مصرف آن در میان مردم جهان رواج یافته است. حتی بسیاری از مردم نسبت به اعتیاد آور بودن آن بی اطلاع هستند. کافئین در طول روز به شکل های گوناگون مانند  قهوه، برخی از نوشابه های گازدار وبسیاری از انواع شکلات مورد مصرف قرار می گیرد و در کودکان بیشتر ایجاد ناآرامی وبی خوابی می کند. خردسالانی که مواد کافئین دار مصرف می کنند چنانچه روزی از مصرف آن خودداری کنند ، امکان دارد بعضی از علائم ترک اعتیاد مانند بیخوابی، ناآرامی، احساس خستگی، کم اشتهایی و گریه زیاد بر آن ها عارض شود.

* کافئین موجود در یک فنجان قهوه ،  برابر 150 سی سی است.

* قهوه ای که با آب جوش قطره ای تهیه شود Brewed Drip Method) ) دارای 60 تا 180 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 120 میلی گرم است .

* قهوه بدون کافئین که به طریقه بالا تهیه می شود، دارای 3 تا 5 میلی گرم کافئین ، و میانگین کافئین 4 میلی گرم است .

* قهوه ترک دارای 40 تا 170 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 100 میلی گرم  است .

* نسکافه فرانسوی( قهوه آماده = Instant) دارای 30 تا 120 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 75 میلی گرم است .

* نسکافه فرانسوی بدون کافئین دارای 1 تا 5 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 3 میلی گرم است .
کافئین را نمی توان به صورت صد درصد از قهوه خارج نمود . از این رو حتی قهوه های بدون کافئین نیز مقدار اندکی از این ماده را دارند.

در نیمه  قرن شانزدهم میلادی درانگلستان، مصرف قهوه به طور کامل رواج یافته بود، به گونه ای که در روزنامه تایمز، بارها این آگهی به چاپ رسید:? قهوه ، شما را سالم نگه می دارد ،  به هضم غذا کمک می کند ، چشم درد، سردرد، سرما خوردگی، سرفه و آب ریزش بینی را برطرف می کند و در درمان بیماری هایی مانند سل، نقرس و خون ریزی لثه، دارویی مؤثر به شمار می آید.? درج این آگهی گویای آن است که در آن زمان ، مردم باور داشته اند که قهوه بسیاری از دردها را تسکین می دهد و بعضی بیماری ها را نیز درمان می کند.
بررسی و پژوهش های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده  ثابت کرده است که مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود،خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می کند ، اشتها را کاهش می دهد ( که این خود مانع از  بروز چاقی می شود )، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می کند( که باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمکاری عضلات چشم می افزاید( مهارت و دقت در کارها را افزایش می دهد)، مرکز تفکر را تحریک می کند( لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریک قوای شهوانی می شود.
 

قهوه

به عربی و درکتب سنتی ?بن ?نامیده می شود.به فرانسوی Graine de cafe و به انگلیسیCoffee bean و گفته می شود.ثمر درختی است که درخت آن به فارسی?درخت قهوه?و به فرانسوی Cafeierو به انگلیسیCoffee tree گویند. گیاهی است از خانوادهRubiaceae ،نام علمی آن Coffea Arabica L. می باشد.

مشخصات

در ختچه ای است نسبتا بلند به ارتفاع 8-5 متر.برگهای همیشه سبز(ناخزان)،براق،لیز،متقابل دارد.گلهای آن به رنگ سفید درخشان به طور گروهی فشرده در کناره برگها ظاهر می شوند.میوه آن که دانه های قهوه را می دهد،تخم مرغی به رنگ قرمز تیره که در زمان رسیدن معمولا محتوی دو عدد دانه قهوه است که از یک طرف محدب و از طرف دیگر صاف می باشندو در امتداد طولی دانه یک شیار دیده می شود.هر یک از دانه ها از یک پوست نازک و سفید پوشیده شده و هر دو دانه که در یک میوه قرار دارند از یک ماده نرم گوشتی شیرینی احاطه شده اند که روی آن را نیز یک غشای نازک به رنگ قرمز تیره پوشانیده است که همان غشای خارجی قرمز تیره میوه می باشد.درخت قهوه عربی در شرایط اقلیمی استوایی و حاره خوب رشد می کند و ثمر موفقی دارد و درآن اقلیم اگر کمی در ارتفاع کاشته شده باشد از درختانی که در ارتفاع سطح دریا کاشته شده اند،قهوه خیلی بهتر می دهد.

گونه هایRobusta  طالب آب و هوای مرطوبترو گرمتر هستند. تکثیر قهوه از طریق کاشت بذر آن صورت می گیرد ،ابتدا در خزانه کاشته می شود که سایه دار است و پس از اینکه نهال رشد کافی نمود به محل اصلی با فواصل 5-21 متر منتقل می شود.معممولا درخت قهوه از سالهای شوم و چهارم شروع به ثمر دادن می نماید.

 

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در دانه های قهوه وجود آلکالوئید کافئین گزارش شده است.در برگها و در میوه علاوه برکافئین ،آلکالوئید های آدنین،کزانتین ،هایپو کزانتین و همچنین ماده گوانین نیز وجود دارد.
کافئین یک آلکالوئید متبلور و تلخی است و به فرمول خامC8 H10 N4 O2  که از قهوه و چای گرفته می شود و مدر و محرک است.
آدنین یک آلکا لوئیدی است به فرمول C5 H5 N5 که از پورین گرفته می شود و به عنوان قسمتی از اجزای نوکلئیک اسید در عضو هایی نظیر لوزالمعده و طحال یافت می شود.
گوانین یک ماده سفید متبلوری است به فرمول خام که در کبد و لوزالمعده حیوانات و جانوران نظیر ماهی و نظایر آن یافت می شود و از محصولاتی است که از تجزیه نوکلئیک اسید به دست می آید.
 

خواص و کاربرد قهوه

چون کافئین برای اشخاص مبتلا به بیماری های قلبی و عصبی خوب نیست لذا برای اینکه این قبیل اشخاص نیز بتوانند از قهوه استفاده کنند و بخورند در بازار نوعی قهوه تهیه می شود که مقدار کافئین آن را تا حدود زیادی کاهش می دهند .این نوع قهوه را قهوه بدون کافئین که بهتر است قهوه کم کافئین گفته می شود می نامند.مقدار کافئین در این نوع قهوه ها معمولا نباید از 5/0 گرم در هر کیلو گرم تجاوز نماید یعنی حداکثر 5 در ده هزار باشد.

برگ قهوه نیز در همان حدود دانه دارای کافئین می باشد ،لذا از گرد برگ قهوه نیز مانند چای استفاده کرده و آن را دم نموده و می خورند و دم کرده برگ قهوه دست کمی از خود قهوه ندارد و خیلی مطبوع و با کیفیت بال می باشد.قهوه طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت سرد و خشک است و از نظر خواص معتقدند که خوردن دم کرده آن بازکننده گرفتگی ها بوده ومسکن دردها ،غلیان خون،مسکن حدت صفرا،سودا و سوزاندن آن می باشد و اخلاط را رقیق و صاف می کند،لذا در موارد تبهای خونی و صفراوی و سوداوی خصوصا در اوایل و بعد از بروز آبله مفید است و برای یرقان نیز نافع است.قهوه ملین است و مدر و رطوبت ها را خشک می گند و برای سرفه بلغمی و اکثر انواع سر دردها و چشم دردها و مالیخولیاو آنچه که در اثر غلیظ شدن اخلاط به وجود می آید مفید است و برای بواسیر نافع است.ضماد آن با عسل برای ترمیم عضو ازجاد رفته وانگشت پیچ آن با عسل برای سرفه گرم و تر نافع است.عده ای اط حکمای طب سنتی معتقدند که برای مبتلایان به جذام نیز نافع است.از نظر مضار آن گفته می شده که مانع خواب و دفع ضهوت است،آن را سیه رو که نام قهوه است- مانع النوم و قاطع الشهوه است.از نظر بی خوابی و ضعیف کردن قوای جنسی عقیده ب این است که اگر قهوه خام و سبز خصوصا پوست آن علاوه بر اینکه این مضار را ندارد در بعضی از مزاجها محرک نیروی جنسی بوده و کمک به هضم غذا نیز می نماید.

علت اینکه مرسوم است در یمن که از موطنهای قهوه عربی است،قهوه دم کرده سبز بعد از غذا می خورند همین است که برای کمک به هضم غذا از آن استعانت می جویند.روی هم رفته در مورد اینکه قهوه بی خوابی می آورد یا مضار دیگری دارد،نظر ها متفاوت است چراکه رد بعضی اشخاص اصولا قهوه خوردن موجب بی خوابی نمی شود و ضررهای دیگر رانیز ندارد و روی هم رفته آنچه که مسلم است این است که برحسب نوع مزاج گرم یا سرد و سن اشخاص و قوی و ضعیف بودن بدن ،معتدل یا کم خوردن و یا اسراف در خوردن قهوه مضار آن متفاوت است و هیچ نوع قانون کلی برای جمیع انواع موارد نمی توان بیان داشت.

چون قهوه مضر قلب است لذا برای اشخاصی که احتیاج به خوردن آن دارند مانند موارد حصبه،آبله و نظایر آن ،برای جلو گیری از عوارض قلبی باید با زعفران خورده شود،یعنی زعفران را در حین دم کردن در آن می ریزندو باهم دم می کنند.
قهوه سبز را معمولا به صورت خیسانده استفاده می کنند به این ترتیب که در حدود 20 گرم قهوه سبز را در 150 گرم آب سرد خیساندهو پس از 12 ساعت خیساندن ،آن را صاف می کنند و می خورند .قهوه بو داده نیز که دم کردن آن در ایران رایج است احتیاجی به توضیح بیشتری ندارد.

به طور کلی قهوه یکی از بهترین محرکات است و عمل هضم را سهل می کند و بدن را در مقابل ناراحتی های روحی مقاوم می سازد.به عنوان تب بر بویژه در تبهای نوبه ای موثر است.در مسمومیت از تریاک و فرآورده های تریاک و سایر مواد مخدر ،استعمال قهوه آثار نیکو می گذارد.و حالت چرت و خواب مسمومین را از بین می برد.در رفع سیاه سرفه ،وبا ،گلیکوزوری (یا وجود قند در ادرار )و همچنین در موارد آلبو مینوریا وجود آلبومین در ادرار مفید است .در اختلالات روده ای بخصوص در موارد اختناق روده آثار مفید دارد. قهوه یکی از پادزهرها در قبال آئکالوئیدها می باشد.شاید این به دلیل خاصیت ضد خواب آن است.دانه ها یبوداده قهوه ضدعفونی کنندهو زایل کننده بو می باشد.گرد دانه قهوه کوبیده برای معالجه سوختگی از آتشو آب نافع است.جوشانده دانه های خام و بونداده قهوه برای معالجه ناراحتی های مثانه و قولنج مثانه و کلیه مفید است.

خوردن دانه های خام و نارس قهوه برای رفع میگرن یا همی کرنیا و تبهای نوبه ای تجویز می شود.
از نظر خاستگاه قهوه معروف است که درخت قهوه بومی حبشهو ازآن دیار برخاشته است.گفته می شود که شهرت و خواص قهوه مرهون چوپانی استدر حین چراندن گوسفندانش روزی مشاهده می نماید که گوسفندان پس از خوردن دانه های میوه قهوه فعالیتو نشاط خاصی یافته اند و انتشار داستان ماشهدات این چوپان سر آغاز شهوت خواص دانه های قهوه شده است.

قهوه از اول قرن پانزدهم به سایر مناطق مشرق زمین رفته و معروف است که اولین قهوه خانه ها در شهر مکه در اوایل قرن شانزدهم میلادی ایجاد و افتتاح شده وپس از آن مصرف آن بتدریج به اروپا نیز وارد ومعمول گردید ودر سال 1654 اولین قهوه خانه در شهر مارسی فرانسه دایر گردیده و پس از آن بتدریجدر تمام اروپا وسایر مناطق عالم منتشر ومعمول شده است .
 

انواع قهوه های تولیدی

1- BRAZILIAN: طعم ملایمی دارد- از گونه عربیکا میباشد. در برزیل کشت میشود.

2- COLUMBIAN: از گونه عربیکا میباشد- طعم تند و کمی ترش دارد. در کـلمبیا کشت میشود.

3- GAVA: در اندونزی کشت میشود- از گونه عربیکا میباشد.

4- JAMAICA: در جامائیکا کشت شده و غلیظ و ترش مزه است.

5- AFRICAN: در اتیوپی، کنیا و تانزانیا تولید میشود.

6- MOCCA: در یمن تولید میشود و از گونه عربیکا میباشد. ترش و تند میباشد.

7- TURKISH: بر خلاف نامش در اندونزی، سنگاپور و مالزی کشت می گردد.
 

مراحل فراوری قهوه

دانـه هـای قهوه در واقع دانـه های مـیوه گـیـلاس مانــندی می بـاشــد کـه COFFEE SHERIES نــام دارد. ایــن مـیـوه هنگامی که میرسد قرمز رنگ میـــگردد. روند فراوری قهوه به دو شیوه تر و خشک انجام میپذیرد.

روش خشک: میوه قهوه را پس از چیدن روی سطح زمین پخش میکنند تا زیر آفتاب خشک گردد سپس در فواصل معین آن را زیرو رو می کنـنـد. تا 7 الی 10 روز. تا زمانی که رطوبت آنها به 11 درصد کاهش یـابــد- در ایــن زمــان پوسته خارجی میوه قهوه، قهوه ای رنگ میگردد.

روش تر: مغز میوه قهوه پس از 24 ساعت از چیدن از دانه های آن جدا میگردد. سپس دانـه ها به مدت 12 الــی 28 ساعــت درون تـانـک تـخـمـیر ریـخـتـه شده که در این مدت آنـــزیمهای طبیعی لایه ای که دانه ها را احاطه کرده را سست کرده و از دانــه هـــا جــدا می گردد. سپس دانه ها در معرض آفتاب قرار داده شده و یا درون خشک کنهای صنعتی ریخته شده تا خشک گردند. بعد از ان دانه های قهوه بر اساس اندازه و جــرمشان درجه بندی و سوا میشوند.
قـهــوه بــصــورت خـام صادر می گـردد کـه بـه قـهـوه سـبـز (GREEN COFFEE) مشهور میباشد. اما طعـم واقعی قهوه زمان بو دادن (ROASTING) نمایان میگردد. دانه های قهوه درون چـلیکهای چرخنده ریخته می شود و در درجه حرارت288 درجه سانتی گراد حرارت می بــینند. پس از 8 دقیقه حرارت دادن دانه های قوه شروع به ترکیدن میکنند (مانند ذرت بو داده) و اندازه آنها به 2 برابر اندازه اولیشان افزایش می یـابد. سـپـس روغـن آنها خارج شــده و قهوه ای رنگ میگردند. روغن دانه های قهوه (COFFEE ESSENCE=CAFEOL ) نام دارد. در واقــع میزان بو دادن قهوه تعیین کننده طعم و رنگ قهوه است.
 

 

مدت زمان بو دادن

1- 7 دقیقه: بو دادن ملایم: AMERICAN ROAST.

2- 9 الی 11 دقیقه: بو دادن متوسط: CITY ROAST.

3- 12 الی 13 دقیقه: بو دادن تا حد تیره: FRENCH ROAST.

4- 14 دقیقه: تیره ترین حالت: ESPERESSO ROAST.

درجه بندی دقیق تر بودان، واژه های و اصلاحات مربوط به قهوه، روشهای دم کردن...
 

درجه بندی دقیق تر بو دادگی قهوه

1- CINNAMON: یاهمان دارچینی-رنگ دانه ها قهوه ای روشن بوده وسطح آنها خشک میباشد طعم ترش دارند.

2- LIGHT CITY: قهوه ای روشن مـتـوسـط کــه بیشتر در آمریکا مصرف میگردد.

3- CITY MEDIUM: قهوه ای متوسط که بیشتر در آمریکا و کانادا مصرف میشود.

4- FULL CITY: قـهـوه ای تـیـــره مـتوسط- سطح آن اندکی روغنی است- طـعـم تـلخ و شیرین.

5- FRENCH: سطح براق و روغنی- ترشی اندک و قهوه ای تیره. طعم تلخ و شیرین.

6- ESPRESSO: قهوه ای تیره- سطح روغنی- طعم کاراملی و بدون ترشی.

7- ITALIAN=DARK FRENCH: بـسـیـار درخـشـنـده و روغـنـی- ترشی بسیار اندک- قهوه ای خیلی تیره.

8- SPANISH: سیاه رنگ- طعم زغالی- بسیار روغنی.
 


نکاتی در رابطه با استفاده و نگهداری از قهوه

قهوه یا بصورت آسیاب شده عرضه می گردد و یا بصورت دانه های آسیاب نشده. شــما می توانید تـوسط آسیــاب کنـنده های ویژه قهوه، دانه های قهوه را آسـیـاب کنید. بــاید بـدانــید که بهتر است خودتان قهوه را آسیب کنید و بهتر اسـت کـه تـنـهـا در زمـانـی کـه مـی خـواهید قهوه را دم کنید اقدام به آسیاب کرده قهوه کنید زیـرا قـهـوه آسـیـاب شـده بسرعت طعم و رایحه خود را از دست می دهـد. قهوه را در یخچال قرار ندهید زیــرا قهوه بوی طعم غذاهای دیگر را به خود جذب می کـنـد. قـــهوه را باید در یک ظرف در بسته در مکانی خشک و دور از نور، حرارت و رطوبت نگاهداری کرد. عـوامـــلی که در کیفیت قهوه دم کرده موثر میباشد عبارتند از:
1- کیفیت آب: از آب سرد،با املاح کم و تازه استفاده کنید.
2- کیفیت و تازگی خود قهوه.
3- آسیاب قهوه.
4- نسبت آب به قهوه.
5- تمیزی قهوه جوش و یا دیگر لوازم دم کردن قهوه.
معمولا قهوه های موجود در بازار مخلوط می بــاشنـــد. یعنی مخلوطی از گونه عربیکا و روبوستا که به آنها مخلوط یا BLEND میگویند.
 

روشهای دم کردن و تهیه قهوه

1- DRIP: در این روش آب نــزدیک به جوش را روی فیلتری که پودر قهوه در آن ریخته شده میریزند و در زیر فیلتر قهوه تهیه می شود. انـدازه پودر قهوه در این روش باید به اندازه دانه های شکر باشد.

2- FRENCH PRESS=PLUNGER=BODUM=CAFETIERE: دراین روش پــودر قهـوه که باید تقریبا درشت باشد، درون لیوان استوانه ای شـکــل ریخته می شود. سپس آب داغ روی آن ریخته شده و می گذارند 3 الی5 دقیقه خیس بخورد. سپس توسط پیستونی که مجهز به فیلتر اســت پودر قهوه را به سمت پایین فشار داده و از قهوه جدا می کنند.

3- COLD WATER: در این روش پـودر قـهـوه کـه بـــاید درشت باشد درون ظرف ریخته شده و به آن آب سرد اضافه می کـننـد و میگذارند تا یک شب خیس بخورد سپس توسط فیلتر پـودر را جدا میکنند که نتیجه آن یک قهوه غلیظ میباشد کــه ترشی آن
بسیار اندک است. به این روش TODDY نیز میگویند.

نوشیدنیهای قهوه

1- ESPRESSO: یــک اونس آب با درجه حرارت 88 تـــا 92 درجه سانتیـگراد که 6 تا 9 گرم قهوه مخصوص اسپرسو و کاملا آسیاب شده درون آن به مدت 18 الی 25 ثـانیه دم
کــشیده باشد اسپرسو نامیده میگردد. معمولا این اندازه از اسـپرسو یــک شات (SHOT) نامیده می شـود. انــواع مختلف اسپرسو به قرار زیر میباشد:

2- AMERICANO: هنگامیکه یک شات اسپرسو با آب داغ رقیق میگردد امریکانو نامیده میشود.

3- CORRETTO: به اسپرسو همراه با اندکی کنیاک کورتو نامیده میشود.

4- ROMANO: اسپروسویی که با لیمو سرو میگردد رومانو نامیده میشود.

5- DOPPIO: به اسپرسو دوبل (دو شات) دوپیو میگویند.

6- LUNGO: یک و نیم اونس آب در 7 گرم پودر قهوه زمان دم شدن افزایش می یـــــابـــد 25 الی 40 ثانیه= رقیقتر بوده اما حاوی کافئین بیشتری به اسپرسو معمولی میباشد.

7- RISTRETTO: مقدار 0.75 اونس آب در 7 گـرم پـودر قـهوه زمان دم کـردن کاهـش 18 الی 20 ثانیه: غلیظ تر بوده اما کافئین آن کمتر از اسپرسو معمولی میباشد.

8- MACCHIATO8: اسپرسویی که سطح آن شیر کف کرده (فوم شیر) قرار داده شـده است.

9- ICED ESPRESSO: دو شات اسپرسو + همراه با یخ خرد شده.

10- ESPRESSO BREVE: یک شات اسپرسو + نسبت 50 به 50 با شیر.

11- ESPRESSO CON PANNA: یک شات اسپرسو که روی آن یک تـوده خامه زده شده(حجیم شده) قرار داده میشود.

12- GRANITA: اسپرسو یخ زده همرا با شکر گرانیتا نام دارد.

13- CAPPUCCINO: نوشیدنـی کـه 3/1 آن از اسپرسو، 3/1 شیـــر داغ و 3/1 شیـر کـــف کرده هــمراه با رویه پودر کاکائو و یا دارچین کاپوچینو نامیده میشود.

14- MOCHACCINO: یک شات اسپرسو + شکلات مایع و یا پودر کاکائو + شـیر داغ با رویه شیر کف کرده.

15- ICED CAPPUCCINO: یک شات اسپرسو + یخ خرد شده + شیر سرد با رویه شیر کف کرده.

16- AFFOGATTO: بستنی + یک شات اسپرسو.

17- NIENTA: کاپوچیینو بدون کافئین + شیر بدون چربی.

18- LATTECINO: یک شات اسپرسو + شیر داغ با یک سانت رویه شیر کف کرده.

19- RAPPACCINO: یک شات اسپرسو + بستنی + اندکی شیر و یخ.

20- GOCCIATO: یک شات اسپرسو + کاپوچینو کف کرده.

21- FRAPPUCCINO=FRAP: یک شات اسپرسـو + شــیر + شکر + یخ (هـمــان ICED CAPPUCCINO)

22- CAFE LATTE: شیـری تـر از کـاپـوچـیـنــو. یـک بـخش اسـپـرسـو + 5 بـخـش شـیر داغ بـا رویه شیـــر کف کرده+ برخی اوقات چاشنی بادام و فندق.

23- CAFE AU LATTE: جای اسپرسو از قـهـوه جوشیده استفاده شده + شیر جوشیده.

24- CAFE MOCHA: یک بخش اسپرسو + یک بخش شکلات مایع + 2 الی 3 قسـمــت شیر کف کرده با رویه خامه زده شده.

25- CAFE CREME: یک شات اسپرسو+یک اونس خامه زده شده.

26- CAFE FREDDO: یک بخش اسپرسو + شیر سرد با رویـه شیـر کـف کـرده کـه در آن یخ ریخته و شدیدا تکان میدهند.
27- CAFE AMARETTO: کافه لاته + شربت بادام.

28- CAFE NOIR: قهوه بدون شیر و خامه.
 

اثرات کافئین

با وجودی که کافئین، جزء جدانشدنی نوشیدنی‌های مطبوعی مانند چای، قهوه و نوشابه است اما همچنان ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد.

مصرف مداوم کافئین می‌تواند باعث وابستگی فیزیکی فرد به کافئین شود اما منجر به اعتیاد نمی‌شود.
کافئین خواب را می‌پراند

کافئین، عملکرد نوعی پیام‌رسان شیمیایی (نوروترانسمیتر) به‌نام آدنوزین را مهار می‌کند. آدنوزین باعث القاء خواب در فرد می‌شود و به همین دلیل، مصرف کافئین خواب را از سر شما می‌پراند. علاوه بر این، کافئین با کاهش زمان عکس‌العمل و افزایش توانایی تمرکز بر روی یک موضوع خاص، هوشیاری شما را بیشتر می‌کند. به تازگی پژوهشگران دانشگاه هاروارد در بررسی‌های خود بر روی افرادی که برای مدتی از خواب محروم شده بودند، دریافتند که مصرف تنها 20 میلی‌گرم کافئین (که در60 گرم قهوه وجود دارد) باعث می‌شود که آنها در تست‌های شناختی نتایج بهتری کسب کنند.
 

ارتباط کافئین با اضطراب

اکثر متخصصان با این موضوع موافقند که مصرف کافئین در اول صبح مشکلی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه بخواهید دائم مصرف آن را ادامه دهید. به تازگی پژوهشگران انگلیسی نشان داده‌اند که مصرف 200 میلی‌گرم کافئین (تقریبا معادل 2/5 فنجان قهوه) باعث افزایش استرس افراد و کاهش اعتماد به نفس آنها در برخورد با وضعیت‌های مختلف می‌شود. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مصرف کافئین باعث افزایش تدریجی فشارخون و تشدید اضطراب می‌شود. این وضعیت به ویژه در افرادی که دچار اختلالات اضطرابی هستند و نیز بیماران قلبی که داروهای گروه <مهارکننده‌های بتا( >مثل ایندرال یا همان پروپرانولول) را مصرف می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد، زیرا کافئین تاثیر این داروها را از بین می‌برد. از طرف دیگر، کافئین قادر است بیش از هفت ساعت در بدن باقی بماند و به همین دلیل منجر به ایجاد اختلالات اضطرابی در افراد مستعد می‌شود. اگر شما شب‌ها مشکل خواب دارید، به مقدار کافئین مصرفی خود بیشتر توجه کنید و سعی کنید مقدار آن را تا 300 میلی‌گرم در روز یا حتی کمتر کاهش دهید. علاوه بر این، توصیه می‌کنیم از مصرف کافئین پس از ساعت 3 بعد از ظهر اجتناب کنید تا دچار بی‌خوابی نشوید.

ورزشکاران کافئین بخورند

کافئین در ورزشکاران حرفه‌ای اثرات هورمون آدرنالین را تشدید می‌کند، ولی در ورزشکاران معمولی تاثیرات خوبی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌کنند که ورزشکاران حدود یک ساعت قبل از ورزش، یک فنجان بزرگ قهوه را مصرف کنند که تقریبا معادل 100 میلی‌گرم کافئین دارد. البته باید مراقب ضربان قلب خود در طی ورزش باشید.

رابطه قهوه با چاقی

برخی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار بر تلاش شما برای کاهش وزنتان، تاثیرات منفی دارند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است زنانی که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف می‌کنند، روزانه 206 کالری بیشتر از بقیه انرژی دریافت می‌کنند. برای حل این مشکل می‌توانید به هنگام مصرف قهوه از شیرهای کم‌چرب یا شیر سویا به‌جای شیر پرچرب استفاده کنید. در ضمن به تدریج مصرف شکر را هم کاهش دهید، چرا که هر قاشق شکر 50 کالری اضافی به بدن شما می‌رساند. اصولا توصیه می‌کنیم کالری، هر چه در روز می‌خورید را محاسبه کنید و جمع بزنید تا کالری بیش از حد به بدن شما نرسد و چاق نشوید.

کافئین به‌عنوان مسکن

کافئین یک تنگ کننده عروق است، بنابراین می‌تواند عروق گشاد شده را (که عامل اصلی ایجاد اغلب سردردها هستند) به اندازه طبیعیشان بازگرداند؛ به همین دلیل در ساخت برخی از مسکن‌ها از کافئین استفاده می‌شود و در ضمن کافئین می‌تواند در بهبود بعضی از انواع سردردهای میگرنی هم موثر باشد. حتی برخی متخصصان معتقدند که یک عامل شروع حملات میگرنی، نوسان سطح کافئین در بدن است‌. تحقیقات نشان داده است که کافئین می‌تواند اثر آسپرین و استامینوفن را تا 40 درصد افزایش دهد.

وابستگی به کافئین

مصرف مداوم کافئین می‌تواند باعث وابستگی فیزیکی فرد به کافئین شود اما منجر به اعتیاد نمی‌شود. به همین دلیل اگر شما دائما قهوه مصرف کنید، یک روز که قهوه نمی‌خورید دچارسردرد می‌شوید. سایر علائم که به‌دنبال 12 تا 24 ساعت عدم مصرف کافئین ایجاد می‌شوند، عبارتند از: تحریک‌پذیری، اختلال در تمرکز، خستگی و حتی تهوع و استفراغ و دردها یا گرفتگی‌های عضلانی. به‌طور کلی علائم محرومیت از کافئین در کسانی دیده می‌شود که مقادیر زیادی از این ماده را در روز مصرف می‌کنند. هر چند بروز این علائم در افرادی که تنها 100 گرم کافئین در روز دریافت می‌کرده‌اند هم دیده شده است. اگر شما قصد دارید مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم به تدریج و در هر هفته 10 درصد مصرف خود را کم کنید تا عوارض آن در شما ایجاد نشود.

پیشگیری از بیماری‌ها

تا به حال ثابت نشده که کافئین به تنهایی می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مزمن جلوگیری کند ولی بسیاری از نوشیدنی‌های حاوی کافئین، چنین اثراتی دارند. به گفته محققان، مواد آنتی‌اکسیدان موجود در یک لیوان چای سبز یا سیاه، اثرات بهتری از میوه‌ و سبزیجات در برابر رادیکال‌های‌آزاد‌دارند. رادیکال‌های آزاد مواد مضری هستند که در اثر واکنش‌های شیمیایی درون بدن ایجاد می‌شوند و سرطان‌زایی آنها به اثبات رسیده است. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن چای سیاه باعث کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی می‌شود و مصرف چای سبز و سفید هم خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که قهوه هم همان اثرات مفید چای را دارد. طبق مطالعه‌ای که نتیجه آن در مجله انجمن پزشکی امریکا (جاما)‌ به چاپ رسیده، مصرف قهوه باعث افزایش حساسیت بدن به انسولین و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود. تحقیقات دیگر هم حاکی از این هستند که میزان ابتلا به بیماری پارکینسون و سرطان روده بزرگ در افراد مصرف کننده کافئین، کمتر است.
 

قهوه و بیماری‌ قلبی

در مورد ارتباط بین مصرف قهوه و ابتلا به بیماری‌های قلبی ابهاماتی وجود دارد. برخی پژوهشگران معتقدند که بین مصرف قهوه و ابتلا به فشارخون بالا رابطه ای وجود دارد اما این ارتباط تنها در جوانان سیاهپوست اثبات شده است. با این وجود تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که بین مصرف قهوه و کاهش انعطاف‌پذیری عروق ارتباطی وجود دارد. کاهش انعطاف‌پذیری عروق از عوامل خطر مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی است.
از سوی دیگر شواهد محکمی در مورد ارتباط مصرف‌ قهوه با پوکی استخوان وجود ندارد. اگر چه کافئین باعث می‌شود کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع شود، ولی مقدار اندک کلسیم دفع شده با افزودن 2 قاشق شیر به قهوه قابل جبران است. مورد دیگر مربوط به مصرف‌ قهوه در خانم‌های باردار است. در گذشته به خانم‌های باردار توصیه می‌شد برای کاهش خطر نقایص جنینی، از مصرف کافئین خودداری کنند ولی امروزه معلوم شده است که حتی مصرف بیش از 200 میلی‌گرم کافئین در روز، بعید است خطری برای جنین آنها داشته باشد

مضرات کافئین

با آنکه خو گرفتن به عادات بد آسان میباشد اما ترک کردن آنها دشــوار است. مـصرف کـافئـین یـکی از آن عـادات بــد میباشد که آهسته اما پیوسته بدرون سیستم بـدن شما
نفوذ میکند. با یک فنـجان قـهوه شـروع میکنید سـپس یـک فـنـجان قــهوه به 2و 3 و ..فنجان تبدیل شـده و بـه هـمیـن ترتیب تبدیل به یک اعتیاد میگردد. اگر تصور می کـنـیـد کـه منظور از کافئین تنها قهوه میباشد با آنکه غلظت کافئـیــن در قهوه زیاد است اما کافئین در اقلام زیر نیز وجود دارد:

1- چای

2-کاکائو و شیر کاکائو

3-شکلات و کیکهای شکلاتی

4-نوشابه های غیر الکلی مانند کوکاکولا و پپسی.

آیا میدانستید که کافئین قادر است سیستم بدن شما را ویران کند؟

1- فشار خون: این مطلب ممکن است شما را شوکه کند اما در واقع ظـرف 2 سـاعـت پس از مصرف کافئین بهر شکل فـشار خون بالا رفته و تقریبا تا 3 ساعت پایین نمی آید. و اگر عادت دارید که هر 4-3 ساعت یکبار قهوه بنوشید بنابراین فشار خون شما همواره بالا میباشد! اکنون باید متوجه شده باشید که چرا دائما مظطرب و عصبی هستید.

2- سیستم عصبی: هنگامی که شما کافئین مصرف می کنید انـرژی فراوانی بسمت مغز شما سرازیر میگردد بنابراین احساس بیداری، طراوت و انرژی سرشار می کنید. اما همچنـین احـساسات نـاخـوشایـنـدی را نـیـز در کـنـار آنـها تجربه خواهید کرد که شامل: بی قراری، حساس بودن، بی خوابی ، اضطراب و عصبی بودن می باشند.

3- قلب: فشار خون بالا قطعا بروی عملکرد قلب تاثیر می گذارد. ثـابـت شـده اسـت که افرادی که روزانه 6 فنجان قهوه مینوشند 2 برابر بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند. انتخاب با شماست!

4- سیستم گوارش: کافئین سـوء هـاضـمه و زخم معده را افزایش می دهد. بـنابرایـن بار دیگر که دچار سوزش معده شدید تـعداد فنـجـان چـای و یا قهوه ای که نوشیده اید را بخاطر بیاورید!

5- الگوی خواب: آیا یکی از دلایلی که شما قهوه می خـورید دور کردن خواب و بیداری نمیباشد؟ شما می خواهید مدت بیشتری را بیدار بمانید تا کـارهـای نیمه تمام و عقب افـتاده خود را به پایان برسانید. اما در حقیقت شما درخـواهید یـافـت زمـانـی کـه واقـعـا میخواهید بخواب بروید نیز قادر به انجام آن نمیباشید. این نتیجه عمل کافئین است کــه در تمام جریان خون شما جریان یافته است.
 

آماده اید آن را ترک کنید؟
همانند دیگر اعتیادها ترک آسان نمی باشد. شـما ممـکن اسـت دچـار عـلائم محرومیت مانند سردرد و بی حالی گردید و هوس کنید دوباره قهوه بنوشید ویا زودرنج و کـج خـلق شوید. راه حـل آن اسـت کـه ذهـن خـود را از قـهوه منحرف کرده و سرگرم فعالیت دیگری گردانید. مثلا برای دویدن به پارک بروید و یا ورزش کنید. انـتظار مـعـجزه نداشته باشید به خودتان زمان بدهید و اعتقاد راسخ خود را ازدست نداده و تسلیم نگردید.
 

قهوه به عنوان تحرک زایی مغز

/ 0 نظر / 28 بازدید