تجربیات بسیار نشان می دهد که Reiki علیرغم ساده بودن ، بسیار موثر است
 و به دلیل جاری شدن در لایه های مختلف وجود انسان ، تاثیری کل نگر از خود
 بر جای می گذارد که در صورت تداوم در انجام تمرینها و همراهی با آموزشهای
 آن  ، حتی قادر است تغییراتی دائمی و پایدار در جهت رشد ، آگاهی و سلامت
  در انسان بوجود آورد .
 از جمله تاثیرات شناخته شده  سیستم  ریکی،  می توان به چنین مواردی اشاره نمود :
1- سطح جسمی :
کمک به کنترل و درمان درد ، افزایش اثر بخشی اقدامات پزشکی نظیر جراحی و داروها ، کاهش عوارض داروئی ، بهبود عملکرد جسمی ،افزایش انرژی حیاتی و رفع خستگی در طول روز و...
2- سطح عاطفی و احساسی:
بهبود مدیریت هیجانات و احساسات ، طبیعی تر شدن عواطف ،رها کردن احساسات نا متعادل(خشم،ترس، نفرت حسادت،...)   افزایش اعتماد به نفس و بیان سالمتر احساسات و...
3- سطح ذهنی :
شفافیت ذهنی ، آرامش ، بهبود خلاقیت و یادگیری ، بهبود نحوه نگرش به زندگی ، تجربه حضور در لحظه حال ، کاهش استرس در زندگی روزمره و محیط کار و ...
 
یادگیری ریکی به طور کلاسیک در چند مرحله صورت می گیرد؟
  آموزش ریکی در زمان استاد اوسوئی در شش مرحله در طی دو سال صورت می پذیرفت اما به اقتضای شتابزدگی  زندگی امروزی و عدم امکان حضور رهروان ریکی در کلاسهائی چنین طولانی مدت ،  سالهاست که آموزش کلاسیک ریکی  به پیشنهاد خانم "هاوایو تاکاتا" ( از اساتید ژاپنی صاحب نام در غرب و بنیانگذار ریکی نوین ) در سه مرحله صورت می پذیرد:
مرحله نخست :
یادگیری مفاهیم پایه ریکی و حوزه انرژی و مباحث فلسفی مربوطه ،یادگیری مراقبه ،  آشنائی با شیوه دستیابی به آرامش و نعادل برای خود و برای عزیزان و وابستگان و آغاز راه سالمتر زیستن .
مرحله دوم:
آشنائی با نمادها (سمبلها)ی ریکی و یادگیری نحوه تعادل بخشی قدرتمندتر برای خود و دیگران در حضور یا از راه دور با نیت ذهنی ، محافظت از خود و عزیزان در سفر و حضر ، پاکسازی انرژی محیط زندگی ، تعادل بخشی پیشرفته تر در سطوح ذهنی و احساسی .
 
مرحله سوم :
آشنائی با نمادها و مراقبه های پیشرفته تر ، یادگیری نحوه ارسال ریکی با استفاده از کریستالهای کوارتز ، افزایش بهره وری مراقبه ها و تعادل بخشی برای خود و دیگران .
  کارورزان ریکی پس از طی این مراحل با انجام تمرینات ، ضمن صرف زمان مناسب و طی نمودن فاصله مقتضی بین سه مرحله فوق ، اموزش کلاسیک ریکی را به پایان می رسانند. البته برای تعداد اندکی از کارورزان ، بنا بر اعلام آمادگی و احراز شایستگی لازم ، به دنبال بررسی توسط استاد خود ، می توانند به دنبال کسب شرایط مورد نیاز برای تدریس  و معرفی رسمی ریکی به سایرین ،  به مرحله تکمیلی ریکی تحت عنوان "مرحله استاد/ معلم" راه یابند که دوره ای کاملا جداگانه محسوب می گردد .