قهوه (COFFEE)

پیشینه قهوه: درخت قهوه که برگ هایی همیشه سبز و زیبا دارد، گیاهی است از تیره Coffee که دانه های آن را به صورت های مختلف همچون پودر و خرده های ریز ودرشت به فروش می رسانند.  بیش از یک سوم مردم جهان قهوه را دوست دارند و مصرف می کنند.

واژه قهوه ، برگرفته از زبان عربی و به معنای تحریک کننده و زایل کننده اشتها است .  و برخی از مورخان ، پیشینه این واژه را به کشور اتیوپی نسبت می دهند.

درخت قهوه بین 7 تا 10 متر بلندی دارد و درهوای گرم و مرطوب رشد می کند. این درخت گل هایی کوچک و سپید دارد که بوی آن بی شباهت به بوی یاسمن نیست. همچنین اندازه دانه های قهوه ، بین 15 تا 18 میلی متر است که در آغاز، رنگ سبز و پس از رسیدن، رنگ گیلاس به خود می گیرد. از این رو در بعضی کشورها به درخت گیلاس هم شهرت دارد. دانه های قهوه دو به دو به یکدیگر چسبیده اند و پرده نازکی میان دانه ها وجود دارد که آن ها را از هم جدا می کند.

تهیه قهوه در کشورهای جهان متفاوت است، اما اغلب آن را با آب جوش ،  بخار آب و یا از طریق گذراندن آب جوش از پودر آن تهیه می کنند.

بهترین قهوه جهان از نظر بو و طعم ، از بوته ای به نام Arabica به دست می آید که در برزیل به خوبی رشد می کند و از آن جا به سراسرجهان صادر می شود . بعد از برزیل ، بهترین قهوه که طعم و بویی مطبوع دارد متعلق به کشور تانزانیا و اتیوپی است. همچنین در آمریکا اغلب، قهوه را با بخار آب درست می کنند که به آن اسپرسو( Espresso) می گویند. در ایران نیز شایع ترین نوع قهوه ، نسکافه است که با ریختن آب جوش بر روی یک قاشق قهوه فراهم می شود.

درقرن شانزدهم مصرف قهوه در مصر بسیار شایع بود و بیشتر، افراد مذهبی آن را به کار می بردند تا بتوانند بیدار بمانند و به عبادت پروردگاربپردازند. اما بعدها هنگامی که دریافتند این ماده ضربان قلب را افزایش می دهد و موجب اعتیاد می شود، خرید و فروش و مصرف آن را ممنوع ساختند و افراد متخلف را به شدت مجازات کردند، ولی چون مردم آن را دوست داشتند ، در این راه موفقیتی کسب نکردند. ابوعلی سینا حکیم بزرگ ایران، حدود هزار سال قبل  در کتاب خود  شرح جامعی در مورد قهوه  آورده که البته ایرانیان در آن عصر بر آن نام بونو( Buno) نهاده بودند و بوعلی نیز همین واژه را به کار بسته است . این واژه ای است که هنوز در اتیوپی آن را به کار می برند. بوعلی سینا قهوه را به منظور تحریک بیماران افسرده ، مورد استفاده قرار داده است.

بر اساس آمارهای به دست آمده، 89 درصد مردم جهان ،  قهوه، چای و یا هر دوی آنها رامصرف می کنند. 40 درصد آن ها ترجیح می دهند چای بنوشند و در صورت عدم دسترسی به چای، قهوه می نوشند و حدود 30 درصد مردم دنیا نیز، قهوه را ترجیح می دهند و درنبودن قهوه به نوشیدن چای رضایت می دهند و برای 15 درصد نیز میان چای و قهوه تفاوتی وجود ندارد و هر کدام  را که در دسترس باشد مصرف می کنند. ناگفته نماند که 15 درصد مردم جهان نیز چای و قهوه را دوست ندارند  و هیچیک را نمی نوشند.

لازم  است کمی هم در مورد کافئین موجود در قهوه توضیح داده  شود. کافئین خالص ، شبیه به پودری سفید و ابریشمی است و حالت سوزنی دارد و دارای طعمی تلخ وبی بو است، همچنین به سهولت در آب گرم حل می شود و در حرارتی معادل 460 درجه فارنهایت ، ذوب شده، و به حالت  مایع درمی آید. این ماده در صنعت داروسازی بسیار پر مصرف است و به میزان اندک، دربیش از60 نوع داروی مختلف ، به ویژه داروهای ضد حساسیت به کار گرفته می شود. کافئین نیز همچون مواد مخدر درصورت مصرف بلند مدت، موجب اعتیاد می شود، اما چون این اعتیاد زیان چندانی به انسان وارد نمی سازد، مصرف آن در میان مردم جهان رواج یافته است. حتی بسیاری از مردم نسبت به اعتیاد آور بودن آن بی اطلاع هستند. کافئین در طول روز به شکل های گوناگون مانند  قهوه، برخی از نوشابه های گازدار وبسیاری از انواع شکلات مورد مصرف قرار می گیرد و در کودکان بیشتر ایجاد ناآرامی وبی خوابی می کند. خردسالانی که مواد کافئین دار مصرف می کنند چنانچه روزی از مصرف آن خودداری کنند ، امکان دارد بعضی از علائم ترک اعتیاد مانند بیخوابی، ناآرامی، احساس خستگی، کم اشتهایی و گریه زیاد بر آن ها عارض شود.

* کافئین موجود در یک فنجان قهوه ،  برابر 150 سی سی است.

* قهوه ای که با آب جوش قطره ای تهیه شود Brewed Drip Method) ) دارای 60 تا 180 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 120 میلی گرم است .

* قهوه بدون کافئین که به طریقه بالا تهیه می شود، دارای 3 تا 5 میلی گرم کافئین ، و میانگین کافئین 4 میلی گرم است .

* قهوه ترک دارای 40 تا 170 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 100 میلی گرم  است .

* نسکافه فرانسوی( قهوه آماده = Instant) دارای 30 تا 120 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 75 میلی گرم است .

* نسکافه فرانسوی بدون کافئین دارای 1 تا 5 میلی گرم کافئین و میانگین کافئین 3 میلی گرم است .
کافئین را نمی توان به صورت صد درصد از قهوه خارج نمود . از این رو حتی قهوه های بدون کافئین نیز مقدار اندکی از این ماده را دارند.

در نیمه  قرن شانزدهم میلادی درانگلستان، مصرف قهوه به طور کامل رواج یافته بود، به گونه ای که در روزنامه تایمز، بارها این آگهی به چاپ رسید:? قهوه ، شما را سالم نگه می دارد ،  به هضم غذا کمک می کند ، چشم درد، سردرد، سرما خوردگی، سرفه و آب ریزش بینی را برطرف می کند و در درمان بیماری هایی مانند سل، نقرس و خون ریزی لثه، دارویی مؤثر به شمار می آید.? درج این آگهی گویای آن است که در آن زمان ، مردم باور داشته اند که قهوه بسیاری از دردها را تسکین می دهد و بعضی بیماری ها را نیز درمان می کند.
بررسی و پژوهش های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده  ثابت کرده است که مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود،خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می کند ، اشتها را کاهش می دهد ( که این خود مانع از  بروز چاقی می شود )، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می کند( که باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمکاری عضلات چشم می افزاید( مهارت و دقت در کارها را افزایش می دهد)، مرکز تفکر را تحریک می کند( لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریک قوای شهوانی می شود.
 

قهوه

به عربی و درکتب سنتی ?بن ?نامیده می شود.به فرانسوی Graine de cafe و به انگلیسیCoffee bean و گفته می شود.ثمر درختی است که درخت آن به فارسی?درخت قهوه?و به فرانسوی Cafeierو به انگلیسیCoffee tree گویند. گیاهی است از خانوادهRubiaceae ،نام علمی آن Coffea Arabica L. می باشد.

مشخصات

در ختچه ای است نسبتا بلند به ارتفاع 8-5 متر.برگهای همیشه سبز(ناخزان)،براق،لیز،متقابل دارد.گلهای آن به رنگ سفید درخشان به طور گروهی فشرده در کناره برگها ظاهر می شوند.میوه آن که دانه های قهوه را می دهد،تخم مرغی به رنگ قرمز تیره که در زمان رسیدن معمولا محتوی دو عدد دانه قهوه است که از یک طرف محدب و از طرف دیگر صاف می باشندو در امتداد طولی دانه یک شیار دیده می شود.هر یک از دانه ها از یک پوست نازک و سفید پوشیده شده و هر دو دانه که در یک میوه قرار دارند از یک ماده نرم گوشتی شیرینی احاطه شده اند که روی آن را نیز یک غشای نازک به رنگ قرمز تیره پوشانیده است که همان غشای خارجی قرمز تیره میوه می باشد.درخت قهوه عربی در شرایط اقلیمی استوایی و حاره خوب رشد می کند و ثمر موفقی دارد و درآن اقلیم اگر کمی در ارتفاع کاشته شده باشد از درختانی که در ارتفاع سطح دریا کاشته شده اند،قهوه خیلی بهتر می دهد.

گونه هایRobusta  طالب آب و هوای مرطوبترو گرمتر هستند. تکثیر قهوه از طریق کاشت بذر آن صورت می گیرد ،ابتدا در خزانه کاشته می شود که سایه دار است و پس از اینکه نهال رشد کافی نمود به محل اصلی با فواصل 5-21 متر منتقل می شود.معممولا درخت قهوه از سالهای شوم و چهارم شروع به ثمر دادن می نماید.

 

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در دانه های قهوه وجود آلکالوئید کافئین گزارش شده است.در برگها و در میوه علاوه برکافئین ،آلکالوئید های آدنین،کزانتین ،هایپو کزانتین و همچنین ماده گوانین نیز وجود دارد.
کافئین یک آلکالوئید متبلور و تلخی است و به فرمول خام C8 H10 N4 O2  که از قهوه و چای گرفته می شود و مدر و محرک است.
آدنین یک آلکا لوئیدی است به فرمول C5 H5 N5 که از پورین گرفته می شود و به عنوان قسمتی از اجزای نوکلئیک اسید در عضو هایی نظیر لوزالمعده و طحال یافت می شود.
گوانین یک ماده سفید متبلوری است به فرمول خام که در کبد و لوزالمعده حیوانات و جانوران نظیر ماهی و نظایر آن یافت می شود و از محصولاتی است که از تجزیه نوکلئیک اسید به دست می آید.
 

خواص و کاربرد قهوه

چون کافئین برای اشخاص مبتلا به بیماری های قلبی و عصبی خوب نیست لذا برای اینکه این قبیل اشخاص نیز بتوانند از قهوه استفاده کنند و بخورند در بازار نوعی قهوه تهیه می شود که مقدار کافئین آن را تا حدود زیادی کاهش می دهند .این نوع قهوه را قهوه بدون کافئین که بهتر است قهوه کم کافئین گفته می شود می نامند.مقدار کافئین در این نوع قهوه ها معمولا نباید از 5/0 گرم در هر کیلو گرم تجاوز نماید یعنی حداکثر 5 در ده هزار باشد.

برگ قهوه نیز در همان حدود دانه دارای کافئین می باشد ،لذا از گرد برگ قهوه نیز مانند چای استفاده کرده و آن را دم نموده و می خورند و دم کرده برگ قهوه دست کمی از خود قهوه ندارد و خیلی مطبوع و با کیفیت بال می باشد.قهوه طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت سرد و خشک است و از نظر خواص معتقدند که خوردن دم کرده آن بازکننده گرفتگی ها بوده ومسکن دردها ،غلیان خون،مسکن حدت صفرا،سودا و سوزاندن آن می باشد و اخلاط را رقیق و صاف می کند،لذا در موارد تبهای خونی و صفراوی و سوداوی خصوصا در اوایل و بعد از بروز آبله مفید است و برای یرقان نیز نافع است.قهوه ملین است و مدر و رطوبت ها را خشک می گند و برای سرفه بلغمی و اکثر انواع سر دردها و چشم دردها و مالیخولیاو آنچه که در اثر غلیظ شدن اخلاط به وجود می آید مفید است و برای بواسیر نافع است.ضماد آن با عسل برای ترمیم عضو ازجاد رفته وانگشت پیچ آن با عسل برای سرفه گرم و تر نافع است.عده ای اط حکمای طب سنتی معتقدند که برای مبتلایان به جذام نیز نافع است.از نظر مضار آن گفته می شده که مانع خواب و دفع ضهوت است،آن را سیه رو که نام قهوه است- مانع النوم و قاطع الشهوه است.از نظر بی خوابی و ضعیف کردن قوای جنسی عقیده ب این است که اگر قهوه خام و سبز خصوصا پوست آن علاوه بر اینکه این مضار را ندارد در بعضی از مزاجها محرک نیروی جنسی بوده و کمک به هضم غذا نیز می نماید.

علت اینکه مرسوم است در یمن که از موطنهای قهوه عربی است،قهوه دم کرده سبز بعد از غذا می خورند همین است که برای کمک به هضم غذا از آن استعانت می جویند.روی هم رفته در مورد اینکه قهوه بی خوابی می آورد یا مضار دیگری دارد،نظر ها متفاوت است چراکه رد بعضی اشخاص اصولا قهوه خوردن موجب بی خوابی نمی شود و ضررهای دیگر رانیز ندارد و روی هم رفته آنچه که مسلم است این است که برحسب نوع مزاج گرم یا سرد و سن اشخاص و قوی و ضعیف بودن بدن ،معتدل یا کم خوردن و یا اسراف در خوردن قهوه مضار آن متفاوت است و هیچ نوع قانون کلی برای جمیع انواع موارد نمی توان بیان داشت.

چون قهوه مضر قلب است لذا برای اشخاصی که احتیاج به خوردن آن دارند مانند موارد حصبه،آبله و نظایر آن ،برای جلو گیری از عوارض قلبی باید با زعفران خورده شود،یعنی زعفران را در حین دم کردن در آن می ریزندو باهم دم می کنند.
قهوه سبز را معمولا به صورت خیسانده استفاده می کنند به این ترتیب که در حدود 20 گرم قهوه سبز را در 150 گرم آب سرد خیساندهو پس از 12 ساعت خیساندن ،آن را صاف می کنند و می خورند .قهوه بو داده نیز که دم کردن آن در ایران رایج است احتیاجی به توضیح بیشتری ندارد.

به طور کلی قهوه یکی از بهترین محرکات است و عمل هضم را سهل می کند و بدن را در مقابل ناراحتی های روحی مقاوم می سازد.به عنوان تب بر بویژه در تبهای نوبه ای موثر است.در مسمومیت از تریاک و فرآورده های تریاک و سایر مواد مخدر ،استعمال قهوه آثار نیکو می گذارد.و حالت چرت و خواب مسمومین را از بین می برد.در رفع سیاه سرفه ،وبا ،گلیکوزوری (یا وجود قند در ادرار )و همچنین در موارد آلبو مینوریا وجود آلبومین در ادرار مفید است .در اختلالات روده ای بخصوص در موارد اختناق روده آثار مفید دارد. قهوه یکی از پادزهرها در قبال آئکالوئیدها می باشد.شاید این به دلیل خاصیت ضد خواب آن است.دانه ها یبوداده قهوه ضدعفونی کنندهو زایل کننده بو می باشد.گرد دانه قهوه کوبیده برای معالجه سوختگی از آتشو آب نافع است.جوشانده دانه های خام و بونداده قهوه برای معالجه ناراحتی های مثانه و قولنج مثانه و کلیه مفید است.

خوردن دانه های خام و نارس قهوه برای رفع میگرن یا همی کرنیا و تبهای نوبه ای تجویز می شود.
از نظر خاستگاه قهوه معروف است که درخت قهوه بومی حبشهو ازآن دیار برخاشته است.گفته می شود که شهرت و خواص قهوه مرهون چوپانی استدر حین چراندن گوسفندانش روزی مشاهده می نماید که گوسفندان پس از خوردن دانه های میوه قهوه فعالیتو نشاط خاصی یافته اند و انتشار داستان ماشهدات این چوپان سر آغاز شهوت خواص دانه های قهوه شده است.

قهوه از اول قرن پانزدهم به سایر مناطق مشرق زمین رفته و معروف است که اولین قهوه خانه ها در شهر مکه در اوایل قرن شانزدهم میلادی ایجاد و افتتاح شده وپس از آن مصرف آن بتدریج به اروپا نیز وارد ومعمول گردید ودر سال 1654 اولین قهوه خانه در شهر مارسی فرانسه دایر گردیده و پس از آن بتدریجدر تمام اروپا وسایر مناطق عالم منتشر ومعمول شده است .
 

انواع قهوه های تولیدی

1- BRAZILIAN: طعم ملایمی دارد- از گونه عربیکا میباشد. در برزیل کشت میشود.

2- COLUMBIAN: از گونه عربیکا میباشد- طعم تند و کمی ترش دارد. در کـلمبیا کشت میشود.

3- GAVA: در اندونزی کشت میشود- از گونه عربیکا میباشد.

4- JAMAICA: در جامائیکا کشت شده و غلیظ و ترش مزه است.

5- AFRICAN: در اتیوپی، کنیا و تانزانیا تولید میشود.

6- MOCCA: در یمن تولید میشود و از گونه عربیکا میباشد. ترش و تند میباشد.

7- TURKISH: بر خلاف نامش در اندونزی، سنگاپور و مالزی کشت می گردد.
 

مراحل فراوری قهوه

دانـه هـای قهوه در واقع دانـه های مـیوه گـیـلاس مانــندی می بـاشــد کـه COFFEE SHERIES نــام دارد. ایــن مـیـوه هنگامی که میرسد قرمز رنگ میـــگردد. روند فراوری قهوه به دو شیوه تر و خشک انجام میپذیرد.

روش خشک: میوه قهوه را پس از چیدن روی سطح زمین پخش میکنند تا زیر آفتاب خشک گردد سپس در فواصل معین آن را زیرو رو می کنـنـد. تا 7 الی 10 روز. تا زمانی که رطوبت آنها به 11 درصد کاهش یـابــد- در ایــن زمــان پوسته خارجی میوه قهوه، قهوه ای رنگ میگردد.

روش تر: مغز میوه قهوه پس از 24 ساعت از چیدن از دانه های آن جدا میگردد. سپس دانـه ها به مدت 12 الــی 28 ساعــت درون تـانـک تـخـمـیر ریـخـتـه شده که در این مدت آنـــزیمهای طبیعی لایه ای که دانه ها را احاطه کرده را سست کرده و از دانــه هـــا جــدا می گردد. سپس دانه ها در معرض آفتاب قرار داده شده و یا درون خشک کنهای صنعتی ریخته شده تا خشک گردند. بعد از ان دانه های قهوه بر اساس اندازه و جــرمشان درجه بندی و سوا میشوند.
قـهــوه بــصــورت خـام صادر می گـردد کـه بـه قـهـوه سـبـز (GREEN COFFEE) مشهور میباشد. اما طعـم واقعی قهوه زمان بو دادن (ROASTING) نمایان میگردد. دانه های قهوه درون چـلیکهای چرخنده ریخته می شود و در درجه حرارت288 درجه سانتی گراد حرارت می بــینند. پس از 8 دقیقه حرارت دادن دانه های قوه شروع به ترکیدن میکنند (مانند ذرت بو داده) و اندازه آنها به 2 برابر اندازه اولیشان افزایش می یـابد. سـپـس روغـن آنها خارج شــده و قهوه ای رنگ میگردند. روغن دانه های قهوه (COFFEE ESSENCE=CAFEOL ) نام دارد. در واقــع میزان بو دادن قهوه تعیین کننده طعم و رنگ قهوه است.
 

 

مدت زمان بو دادن

1- 7 دقیقه: بو دادن ملایم: AMERICAN ROAST.

2- 9 الی 11 دقیقه: بو دادن متوسط: CITY ROAST.

3- 12 الی 13 دقیقه: بو دادن تا حد تیره: FRENCH ROAST.

4- 14 دقیقه: تیره ترین حالت: ESPERESSO ROAST.

درجه بندی دقیق تر بودان، واژه های و اصلاحات مربوط به قهوه، روشهای دم کردن...
 

درجه بندی دقیق تر بو دادگی قهوه

1- CINNAMON: یاهمان دارچینی-رنگ دانه ها قهوه ای روشن بوده وسطح آنها خشک میباشد طعم ترش دارند.

2- LIGHT CITY: قهوه ای روشن مـتـوسـط کــه بیشتر در آمریکا مصرف میگردد.

3- CITY MEDIUM: قهوه ای متوسط که بیشتر در آمریکا و کانادا مصرف میشود.

4- FULL CITY: قـهـوه ای تـیـــره مـتوسط- سطح آن اندکی روغنی است- طـعـم تـلخ و شیرین.

5- FRENCH: سطح براق و روغنی- ترشی اندک و قهوه ای تیره. طعم تلخ و شیرین.

6- ESPRESSO: قهوه ای تیره- سطح روغنی- طعم کاراملی و بدون ترشی.

7- ITALIAN=DARK FRENCH: بـسـیـار درخـشـنـده و روغـنـی- ترشی بسیار اندک- قهوه ای خیلی تیره.

8- SPANISH: سیاه رنگ- طعم زغالی- بسیار روغنی.
 


نکاتی در رابطه با استفاده و نگهداری از قهوه

قهوه یا بصورت آسیاب شده عرضه می گردد و یا بصورت دانه های آسیاب نشده. شــما می توانید تـوسط آسیــاب کنـنده های ویژه قهوه، دانه های قهوه را آسـیـاب کنید. بــاید بـدانــید که بهتر است خودتان قهوه را آسیب کنید و بهتر اسـت کـه تـنـهـا در زمـانـی کـه مـی خـواهید قهوه را دم کنید اقدام به آسیاب کرده قهوه کنید زیـرا قـهـوه آسـیـاب شـده بسرعت طعم و رایحه خود را از دست می دهـد. قهوه را در یخچال قرار ندهید زیــرا قهوه بوی طعم غذاهای دیگر را به خود جذب می کـنـد. قـــهوه را باید در یک ظرف در بسته در مکانی خشک و دور از نور، حرارت و رطوبت نگاهداری کرد. عـوامـــلی که در کیفیت قهوه دم کرده موثر میباشد عبارتند از:
1- کیفیت آب: از آب سرد،با املاح کم و تازه استفاده کنید.
2- کیفیت و تازگی خود قهوه.
3- آسیاب قهوه.
4- نسبت آب به قهوه.
5- تمیزی قهوه جوش و یا دیگر لوازم دم کردن قهوه.
معمولا قهوه های موجود در بازار مخلوط می بــاشنـــد. یعنی مخلوطی از گونه عربیکا و روبوستا که به آنها مخلوط یا BLEND میگویند.
 

روشهای دم کردن و تهیه قهوه

1- DRIP: در این روش آب نــزدیک به جوش را روی فیلتری که پودر قهوه در آن ریخته شده میریزند و در زیر فیلتر قهوه تهیه می شود. انـدازه پودر قهوه در این روش باید به اندازه دانه های شکر باشد.

2- FRENCH PRESS=PLUNGER=BODUM=CAFETIERE: دراین روش پــودر قهـوه که باید تقریبا درشت باشد، درون لیوان استوانه ای شـکــل ریخته می شود. سپس آب داغ روی آن ریخته شده و می گذارند 3 الی5 دقیقه خیس بخورد. سپس توسط پیستونی که مجهز به فیلتر اســت پودر قهوه را به سمت پایین فشار داده و از قهوه جدا می کنند.

3- COLD WATER: در این روش پـودر قـهـوه کـه بـــاید درشت باشد درون ظرف ریخته شده و به آن آب سرد اضافه می کـننـد و میگذارند تا یک شب خیس بخورد سپس توسط فیلتر پـودر را جدا میکنند که نتیجه آن یک قهوه غلیظ میباشد کــه ترشی آن
بسیار اندک است. به این روش TODDY نیز میگویند.

نوشیدنیهای قهوه

1- ESPRESSO: یــک اونس آب با درجه حرارت 88 تـــا 92 درجه سانتیـگراد که 6 تا 9 گرم قهوه مخصوص اسپرسو و کاملا آسیاب شده درون آن به مدت 18 الی 25 ثـانیه دم
کــشیده باشد اسپرسو نامیده میگردد. معمولا این اندازه از اسـپرسو یــک شات (SHOT) نامیده می شـود. انــواع مختلف اسپرسو به قرار زیر میباشد:

2- AMERICANO: هنگامیکه یک شات اسپرسو با آب داغ رقیق میگردد امریکانو نامیده میشود.

3- CORRETTO: به اسپرسو همراه با اندکی کنیاک کورتو نامیده میشود.

4- ROMANO: اسپروسویی که با لیمو سرو میگردد رومانو نامیده میشود.

5- DOPPIO: به اسپرسو دوبل (دو شات) دوپیو میگویند.

6- LUNGO: یک و نیم اونس آب در 7 گرم پودر قهوه زمان دم شدن افزایش می یـــــابـــد 25 الی 40 ثانیه= رقیقتر بوده اما حاوی کافئین بیشتری به اسپرسو معمولی میباشد.

7- RISTRETTO: مقدار 0.75 اونس آب در 7 گـرم پـودر قـهوه زمان دم کـردن کاهـش 18 الی 20 ثانیه: غلیظ تر بوده اما کافئین آن کمتر از اسپرسو معمولی میباشد.

8- MACCHIATO8: اسپرسویی که سطح آن شیر کف کرده (فوم شیر) قرار داده شـده است.

9- ICED ESPRESSO: دو شات اسپرسو + همراه با یخ خرد شده.

10- ESPRESSO BREVE: یک شات اسپرسو + نسبت 50 به 50 با شیر.

11- ESPRESSO CON PANNA: یک شات اسپرسو که روی آن یک تـوده خامه زده شده(حجیم شده) قرار داده میشود.

12- GRANITA: اسپرسو یخ زده همرا با شکر گرانیتا نام دارد.

13- CAPPUCCINO: نوشیدنـی کـه 3/1 آن از اسپرسو، 3/1 شیـــر داغ و 3/1 شیـر کـــف کرده هــمراه با رویه پودر کاکائو و یا دارچین کاپوچینو نامیده میشود.

14- MOCHACCINO: یک شات اسپرسو + شکلات مایع و یا پودر کاکائو + شـیر داغ با رویه شیر کف کرده.

15- ICED CAPPUCCINO: یک شات اسپرسو + یخ خرد شده + شیر سرد با رویه شیر کف کرده.

16- AFFOGATTO: بستنی + یک شات اسپرسو.

17- NIENTA: کاپوچیینو بدون کافئین + شیر بدون چربی.

18- LATTECINO: یک شات اسپرسو + شیر داغ با یک سانت رویه شیر کف کرده.

19- RAPPACCINO: یک شات اسپرسو + بستنی + اندکی شیر و یخ.

20- GOCCIATO: یک شات اسپرسو + کاپوچینو کف کرده.

21- FRAPPUCCINO=FRAP: یک شات اسپرسـو + شــیر + شکر + یخ (هـمــان ICED CAPPUCCINO)

22- CAFE LATTE: شیـری تـر از کـاپـوچـیـنــو. یـک بـخش اسـپـرسـو + 5 بـخـش شـیر داغ بـا رویه شیـــر کف کرده+ برخی اوقات چاشنی بادام و فندق.

23- CAFE AU LATTE: جای اسپرسو از قـهـوه جوشیده استفاده شده + شیر جوشیده.

24- CAFE MOCHA: یک بخش اسپرسو + یک بخش شکلات مایع + 2 الی 3 قسـمــت شیر کف کرده با رویه خامه زده شده.

25- CAFE CREME: یک شات اسپرسو+یک اونس خامه زده شده.

26- CAFE FREDDO: یک بخش اسپرسو + شیر سرد با رویـه شیـر کـف کـرده کـه در آن یخ ریخته و شدیدا تکان میدهند.
27- CAFE AMARETTO: کافه لاته + شربت بادام.

28- CAFE NOIR: قهوه بدون شیر و خامه.
 

اثرات کافئین

با وجودی که کافئین، جزء جدانشدنی نوشیدنی‌های مطبوعی مانند چای، قهوه و نوشابه است اما همچنان ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد.

مصرف مداوم کافئین می‌تواند باعث وابستگی فیزیکی فرد به کافئین شود اما منجر به اعتیاد نمی‌شود.
کافئین خواب را می‌پراند

کافئین، عملکرد نوعی پیام‌رسان شیمیایی (نوروترانسمیتر) به‌نام آدنوزین را مهار می‌کند. آدنوزین باعث القاء خواب در فرد می‌شود و به همین دلیل، مصرف کافئین خواب را از سر شما می‌پراند. علاوه بر این، کافئین با کاهش زمان عکس‌العمل و افزایش توانایی تمرکز بر روی یک موضوع خاص، هوشیاری شما را بیشتر می‌کند. به تازگی پژوهشگران دانشگاه هاروارد در بررسی‌های خود بر روی افرادی که برای مدتی از خواب محروم شده بودند، دریافتند که مصرف تنها 20 میلی‌گرم کافئین (که در60 گرم قهوه وجود دارد) باعث می‌شود که آنها در تست‌های شناختی نتایج بهتری کسب کنند.
 

ارتباط کافئین با اضطراب

اکثر متخصصان با این موضوع موافقند که مصرف کافئین در اول صبح مشکلی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه بخواهید دائم مصرف آن را ادامه دهید. به تازگی پژوهشگران انگلیسی نشان داده‌اند که مصرف 200 میلی‌گرم کافئین (تقریبا معادل 2/5 فنجان قهوه) باعث افزایش استرس افراد و کاهش اعتماد به نفس آنها در برخورد با وضعیت‌های مختلف می‌شود. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که مصرف کافئین باعث افزایش تدریجی فشارخون و تشدید اضطراب می‌شود. این وضعیت به ویژه در افرادی که دچار اختلالات اضطرابی هستند و نیز بیماران قلبی که داروهای گروه <مهارکننده‌های بتا( >مثل ایندرال یا همان پروپرانولول) را مصرف می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد، زیرا کافئین تاثیر این داروها را از بین می‌برد. از طرف دیگر، کافئین قادر است بیش از هفت ساعت در بدن باقی بماند و به همین دلیل منجر به ایجاد اختلالات اضطرابی در افراد مستعد می‌شود. اگر شما شب‌ها مشکل خواب دارید، به مقدار کافئین مصرفی خود بیشتر توجه کنید و سعی کنید مقدار آن را تا 300 میلی‌گرم در روز یا حتی کمتر کاهش دهید. علاوه بر این، توصیه می‌کنیم از مصرف کافئین پس از ساعت 3 بعد از ظهر اجتناب کنید تا دچار بی‌خوابی نشوید.

ورزشکاران کافئین بخورند

کافئین در ورزشکاران حرفه‌ای اثرات هورمون آدرنالین را تشدید می‌کند، ولی در ورزشکاران معمولی تاثیرات خوبی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌کنند که ورزشکاران حدود یک ساعت قبل از ورزش، یک فنجان بزرگ قهوه را مصرف کنند که تقریبا معادل 100 میلی‌گرم کافئین دارد. البته باید مراقب ضربان قلب خود در طی ورزش باشید.

رابطه قهوه با چاقی

برخی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار بر تلاش شما برای کاهش وزنتان، تاثیرات منفی دارند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است زنانی که نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف می‌کنند، روزانه 206 کالری بیشتر از بقیه انرژی دریافت می‌کنند. برای حل این مشکل می‌توانید به هنگام مصرف قهوه از شیرهای کم‌چرب یا شیر سویا به‌جای شیر پرچرب استفاده کنید. در ضمن به تدریج مصرف شکر را هم کاهش دهید، چرا که هر قاشق شکر 50 کالری اضافی به بدن شما می‌رساند. اصولا توصیه می‌کنیم کالری، هر چه در روز می‌خورید را محاسبه کنید و جمع بزنید تا کالری بیش از حد به بدن شما نرسد و چاق نشوید.

کافئین به‌عنوان مسکن

کافئین یک تنگ کننده عروق است، بنابراین می‌تواند عروق گشاد شده را (که عامل اصلی ایجاد اغلب سردردها هستند) به اندازه طبیعیشان بازگرداند؛ به همین دلیل در ساخت برخی از مسکن‌ها از کافئین استفاده می‌شود و در ضمن کافئین می‌تواند در بهبود بعضی از انواع سردردهای میگرنی هم موثر باشد. حتی برخی متخصصان معتقدند که یک عامل شروع حملات میگرنی، نوسان سطح کافئین در بدن است‌. تحقیقات نشان داده است که کافئین می‌تواند اثر آسپرین و استامینوفن را تا 40 درصد افزایش دهد.

وابستگی به کافئین

مصرف مداوم کافئین می‌تواند باعث وابستگی فیزیکی فرد به کافئین شود اما منجر به اعتیاد نمی‌شود. به همین دلیل اگر شما دائما قهوه مصرف کنید، یک روز که قهوه نمی‌خورید دچارسردرد می‌شوید. سایر علائم که به‌دنبال 12 تا 24 ساعت عدم مصرف کافئین ایجاد می‌شوند، عبارتند از: تحریک‌پذیری، اختلال در تمرکز، خستگی و حتی تهوع و استفراغ و دردها یا گرفتگی‌های عضلانی. به‌طور کلی علائم محرومیت از کافئین در کسانی دیده می‌شود که مقادیر زیادی از این ماده را در روز مصرف می‌کنند. هر چند بروز این علائم در افرادی که تنها 100 گرم کافئین در روز دریافت می‌کرده‌اند هم دیده شده است. اگر شما قصد دارید مقدار کافئین مصرفی خود را کاهش دهید، توصیه می‌کنیم به تدریج و در هر هفته 10 درصد مصرف خود را کم کنید تا عوارض آن در شما ایجاد نشود.

پیشگیری از بیماری‌ها

تا به حال ثابت نشده که کافئین به تنهایی می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های مزمن جلوگیری کند ولی بسیاری از نوشیدنی‌های حاوی کافئین، چنین اثراتی دارند. به گفته محققان، مواد آنتی‌اکسیدان موجود در یک لیوان چای سبز یا سیاه، اثرات بهتری از میوه‌ و سبزیجات در برابر رادیکال‌های‌آزاد‌دارند. رادیکال‌های آزاد مواد مضری هستند که در اثر واکنش‌های شیمیایی درون بدن ایجاد می‌شوند و سرطان‌زایی آنها به اثبات رسیده است. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن چای سیاه باعث کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی می‌شود و مصرف چای سبز و سفید هم خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که قهوه هم همان اثرات مفید چای را دارد. طبق مطالعه‌ای که نتیجه آن در مجله انجمن پزشکی امریکا (جاما)‌ به چاپ رسیده، مصرف قهوه باعث افزایش حساسیت بدن به انسولین و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود. تحقیقات دیگر هم حاکی از این هستند که میزان ابتلا به بیماری پارکینسون و سرطان روده بزرگ در افراد مصرف کننده کافئین، کمتر است.
 

قهوه و بیماری‌ قلبی

در مورد ارتباط بین مصرف قهوه و ابتلا به بیماری‌های قلبی ابهاماتی وجود دارد. برخی پژوهشگران معتقدند که بین مصرف قهوه و ابتلا به فشارخون بالا رابطه ای وجود دارد اما این ارتباط تنها در جوانان سیاهپوست اثبات شده است. با این وجود تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که بین مصرف قهوه و کاهش انعطاف‌پذیری عروق ارتباطی وجود دارد. کاهش انعطاف‌پذیری عروق از عوامل خطر مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی است.
از سوی دیگر شواهد محکمی در مورد ارتباط مصرف‌ قهوه با پوکی استخوان وجود ندارد. اگر چه کافئین باعث می‌شود کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع شود، ولی مقدار اندک کلسیم دفع شده با افزودن 2 قاشق شیر به قهوه قابل جبران است. مورد دیگر مربوط به مصرف‌ قهوه در خانم‌های باردار است. در گذشته به خانم‌های باردار توصیه می‌شد برای کاهش خطر نقایص جنینی، از مصرف کافئین خودداری کنند ولی امروزه معلوم شده است که حتی مصرف بیش از 200 میلی‌گرم کافئین در روز، بعید است خطری برای جنین آنها داشته باشد

مضرات کافئین

با آنکه خو گرفتن به عادات بد آسان میباشد اما ترک کردن آنها دشــوار است. مـصرف کـافئـین یـکی از آن عـادات بــد میباشد که آهسته اما پیوسته بدرون سیستم بـدن شما
نفوذ میکند. با یک فنـجان قـهوه شـروع میکنید سـپس یـک فـنـجان قــهوه به 2و 3 و ..فنجان تبدیل شـده و بـه هـمیـن ترتیب تبدیل به یک اعتیاد میگردد. اگر تصور می کـنـیـد کـه منظور از کافئین تنها قهوه میباشد با آنکه غلظت کافئـیــن در قهوه زیاد است اما کافئین در اقلام زیر نیز وجود دارد:

1- چای

2-کاکائو و شیر کاکائو

3-شکلات و کیکهای شکلاتی

4-نوشابه های غیر الکلی مانند کوکاکولا و پپسی.

آیا میدانستید که کافئین قادر است سیستم بدن شما را ویران کند؟

1- فشار خون: این مطلب ممکن است شما را شوکه کند اما در واقع ظـرف 2 سـاعـت پس از مصرف کافئین بهر شکل فـشار خون بالا رفته و تقریبا تا 3 ساعت پایین نمی آید. و اگر عادت دارید که هر 4-3 ساعت یکبار قهوه بنوشید بنابراین فشار خون شما همواره بالا میباشد! اکنون باید متوجه شده باشید که چرا دائما مظطرب و عصبی هستید.

2- سیستم عصبی: هنگامی که شما کافئین مصرف می کنید انـرژی فراوانی بسمت مغز شما سرازیر میگردد بنابراین احساس بیداری، طراوت و انرژی سرشار می کنید. اما همچنـین احـساسات نـاخـوشایـنـدی را نـیـز در کـنـار آنـها تجربه خواهید کرد که شامل: بی قراری، حساس بودن، بی خوابی ، اضطراب و عصبی بودن می باشند.

3- قلب: فشار خون بالا قطعا بروی عملکرد قلب تاثیر می گذارد. ثـابـت شـده اسـت که افرادی که روزانه 6 فنجان قهوه مینوشند 2 برابر بیشتر در معرض سکته قلبی قرار دارند. انتخاب با شماست!

4- سیستم گوارش: کافئین سـوء هـاضـمه و زخم معده را افزایش می دهد. بـنابرایـن بار دیگر که دچار سوزش معده شدید تـعداد فنـجـان چـای و یا قهوه ای که نوشیده اید را بخاطر بیاورید!

5- الگوی خواب: آیا یکی از دلایلی که شما قهوه می خـورید دور کردن خواب و بیداری نمیباشد؟ شما می خواهید مدت بیشتری را بیدار بمانید تا کـارهـای نیمه تمام و عقب افـتاده خود را به پایان برسانید. اما در حقیقت شما درخـواهید یـافـت زمـانـی کـه واقـعـا میخواهید بخواب بروید نیز قادر به انجام آن نمیباشید. این نتیجه عمل کافئین است کــه در تمام جریان خون شما جریان یافته است.
 

آماده اید آن را ترک کنید؟
همانند دیگر اعتیادها ترک آسان نمی باشد. شـما ممـکن اسـت دچـار عـلائم محرومیت مانند سردرد و بی حالی گردید و هوس کنید دوباره قهوه بنوشید ویا زودرنج و کـج خـلق شوید. راه حـل آن اسـت کـه ذهـن خـود را از قـهوه منحرف کرده و سرگرم فعالیت دیگری گردانید. مثلا برای دویدن به پارک بروید و یا ورزش کنید. انـتظار مـعـجزه نداشته باشید به خودتان زمان بدهید و اعتقاد راسخ خود را ازدست نداده و تسلیم نگردید.
 

قهوه به عنوان تحرک زایی مغز

کافئین ماده ای است که کفایت وقدرت کار مغز انسان را افزایش می دهد ، این نظری است که مورد قبول وتأیید جودیت و ورتمن ، دانشمند محقق در آثار تحرک زایی غذا ها در دانشگاه ام ? آی ? تی ، می باشد این که خوردن قهوه به مقدار معمول روزانه چقدر در افزایش قدرت کار مغز اثر می گذارد سوالی است که تحقیقات دکتر هاریس لیبر من دانشمند روان شناس درگروه دانشگاهی مغز وعلوم عقلی در ام ? آی ? تی ?به آن پاسخ می دهد .

برای آنکه آثار قهوه خوردن معمولی اشخاص یعنی مثلا هر صبح یک فنجان قهوه ، در کار مغز بررسی پود ،دکتر لیبر من کپسول هایی با ظرفیت های مختلف محتوی 32 و 64 و128 و256 میلی گرم کافئین تهیه و هر روز به گروهی از مردان که برای آزمایش داو طلب شده بودند داد که بخورند.

(32 میلی گرم کافئین مقدار ی است کهمعمولا در یک بطری نوشابه کولا و یا یک فنجان با ظرفیت 150 گرم چای وجود دارد،و 64 میلی گرم مقدار کافئینی است که در 150 گرم قهوه رقیق تجارتی که به اینستنت کافی معروف است وجود دارد،و 128 میلی گرم مقدار کافئینی است که در یک فنجان با ظرفیت 150 گرم قهوه کا با رئوش معمولی در خانه درست می شود وجود داردو 256 میلی گرم مقدار کافئینی است که در 1 لیوان به ظرفیت 300 گرم قهوه که در خانه معمولا تهیه می شود وجود دارد.)

صبح هر رو،هر یک از افراد داوطلب پس از 12 ساعت چیزی نخوردن یک صبح ناشتا این کپسول ها را می خورند و کمی بعد از آنها آزمایش هوشیاری بعمل می آمد و مدت زمانی که برای جوا بدادن به هر سوال صرف می کردندو دقت در پاسخ گویی وتمرکز و تیزی درک ،و صحت جوابها هم اندازه گیری می شد.روز بعد به همه آنها کپسولهایی کاملا شبیه کپسولهای روز پیش ولی به جای کافئین محتوی پلاسبو (ماده بی اثر)داده می شد که البته خود انها نمی دانستند که کپسولهایی با محتوای متفاوتی می خورند، سپس مجداد از آنها تست بعمل می آمد ،نتیجه بسیار هیجان آنگیز بود ،قهوه در تک تک هر یک از تست های مغزی اثرش را نشان می دهد، حتی در مورد اشخاصی که از کپسولهای صبحانه با حداقل ظرفیت (32 میلی گرم ) خورده بودند اثر کرده بود. نتیجه آزمایش را دکتر و ورتمن چنین تفسیر می کنند? اثر تحر کزایی کافئین روی مغز و اعصاب محسوسا موجب تفکر سریعتر ،واکنش سریعتر ، هوشیاری بیشتر و دقت بیشتر در پاسخگویی شده است.از این آزمایشها چنین بر می آید،اعم از اینکه داوطلبها معمولا هیچ عادت به خوردن قهوه ندارند و یا کمی قهوه می خورند یا زیاد قهوه می خورند،تاثیر کافئین ردنیرومند کردن فعالیت مغزی آنها یکسان است.در آزمایش دیگری که دکتر لیبرمن به عمل آورده ،نشان داده شده است که کافئین قدرت و مقاومت شخص را در رانندگی افزایش می دهد.
 

کافئین ماده ای که انسان را سر حال می آورد

کافئین در برخی افراد فرحزا می باشد و واقعیت این است که طی قرنها اغلب مردم از نوشابه های کافئین دار نظیر قهوه و چای برای رفع افسردگی های ملایم استفاده می کردند. با انجام تحقیقات جدید علمی محققان کشف کرده اند که قهوه چطور می تواند شیمی مغز را بنحوی تغییر دهد که کافئین به صورت ماده ضد افسردگی شبیه داروهای تجارتی ضد افسردگی موثر واقع شود.

دانشمندان ومحققان جانس هاپکینز و موسسه کارولینسکا در استکهلم دریافته اند که مولکول کافئین می تواند وارد سلولهای مغز شده و مانع قعالیت یک عصب انتقال که عامل قطع مواد شیمیایی افزایش سر حال بودن است ،بشود.و به تعبیر فنی دیگر کافئین سلو لها را گول میزند زیرا مولکولهای کافئین از نظر شکل خیلی شبیه عصب انتقال طبیعی است.و به این ترتیب کافئین با جابه جا کردن مواد شیمیایی رفع افسردگی و ایجاد فرح در مغز فعال شوند و باعث سرحال آمدن و نشاط شخص گردند.در برخی اشخاص حتی یک فنجان قهوه ممکن است تبسمی در لبهای شخص و ظاهر سازد و شخص را لااقل برای دو ساعت سرحال بیاورد. با توضیح بالا به نظر می رسد که کافئین و طبعا قهوه که دارای کافئین است می تواند یک ماده خوراکی ضد افسردگی سالم نیرومند باشد.

کافئین عامل سریع اتاثیر است زیرا سریعا جذب می شود و ظرف 5 دقیقه پس از مصرف در مایع نسوج وارد شده و به آسانی داخل سلولهای مغز شده وظرف حدود نیم ساعت در سطح حداکثر در خون ظاهر شود و از لحظه ای که کافئین در بالاترین سطح در ترکیب خون وارد شد پس از 6-3 ساعتو نصف آن و پس از 6-3 ساعت دیگر ربع آن ته نشین می شود.به طور کلی عملا تمام کافئین جذب می شود و شاید فقط حدود یک درصد آن دفع شود.

قهوه برای سرحال آوردن اشخاص سالخورده بخصوص پس از صبحانه

بعضی اشخاص سالخورده پس از خوردن غذا احساس ضعف و یا سرگیجه میکنند واین حالت بخصوص پس از خوردن پبحانه بیشتر رخ می دهد ،زیرا سیستم اعصاب اتونومیک آنها فعالیت سریعی برای تنظیم فشار خون آنها شبیه موقعی که جوان بودند ندارد.سیتم اعصاب اتونومیک قسمتی از سیستم اعصاب است که وظیفه ان اداره و کنترل فعالیتهای غیر ارادی بدن می باشد.

برای اصلاح حالت فوق که ناشی از نوعی تنبلی سیستم اعصاب اتونومیک است گروهی از پزشکان دانشکده پزشکی دانشگاه و اندر بلت توصیه می کنند که دو فنجان بزرگ قهوه که دارای 250 میلی گرم کافئین است با صبحانه بخورند.در آزمایشی که در مورد بیماران ساخورده ای که مبتلا به این ناراحتی هستند به عمل آمد ،کافئین که با دو فنجان قهوه خورده بودند موجب شد که فشار خون آنها به قدر کافی بالا نگه داشته شود تا جریان گردش خون را به طور طبیعی حفظ نماید و مانع از سرگیجه شده و تعدل بدن را نیز حفظ نماید ،ولی در عین حال محققان ملاحظه کردند در مواردی که برای اصلاح این حالت صبح قهوه مصرف می شود در بقیه مدت روز دیگر نباید قهوه یا کافئین خورده شود ،زیرا مقدار زیادی کافئین ممکن است اثرش را ضعیف کند. پزشکان توصیه می کنند که قهوه اگر قبل از غذا خورده شود بهتر است.
 

قهوه تنفس را بهبود می بخشد

تحقیقات علمی جدید در کانادا نشان می دهد که قهوه غلیظ اثر درمانی خوبی برای بیماری آسم دارد.کافئین موجود در قهوه لوله های برونشها را باز و گشاد کرده و تنفس بیماران مبتلا به آسم را آسان می سازد .طبق پژوهشهایی که در مورد کودکان و بزرگسالان مبتلا به آسم شده است اگر دو لیوان متوسط (هر لیوان 240 گرم) قهوه غلیظ خورده شود ،ظرف یکی دو ساعت حمله آسمی را بر طرف می سازد و تا 6 ساعت هم اثرش باقی می ماند.قهوه در سالهای 1800 از داروهای معجزه گر قرن برای بیماران مبتلا به آم بود.ولی پس از مدتی 1921 جایش را به تئوفیلین داد که در حال حاضر داروی تجارتی صناعی معمول برای کاهش حمله های آسمی است،در تحقیقات جدیدی که محققان دانشگاه مانی توبا برای مقایسه آثار تئوفیلین و کافئین که هر دو دارای خواص و ساختمان شیمیایی مشابهی هستند،به عمل آوردند و در مجله پزشکی نیو انگلند گزارش شده است ،چنین نتیجه گرفته شده که کافئین از نظر باز کردن و گشاد کردن لوله های برونشها و تسهیل تنفس در بیماران جوان مبتلا به آسم عینا مانند تئوفیلین عمل می کند حقیقت این است که کافئین در بدن شکسته شدهو به ترکیبات شیمیایی دیگری تبدیل می شود که شامل تئوفیلین می باشند.

به علاوه طبق نظر فلیپ پاپیرو از مرکز تحقیقات پزشکی آلبانی در نیویورک ،کافئین ممکن است داروی مفیدی برای بماران تب یونجه باشد. دکتر شاپیرو برای اینکه آلرژی آب ریزش بینی خود را که شبیه به تب یونجه است معالجه کند ،مدت 16 روز قرصهای کافئین و یا پلاسبو می خورند ،قرصها مشخص بودند که کدام کافئینو کدام پلاسبو است و همچنین نمی دانست که در هر روز کدام یک را خورده است.روزی که او قرص کافئین که معادل دو فنجان قهوه غلیظ بود می خورد فقط یکی دو عطسه خیلی کم ناراحتی خارش داشت ولی روزی که پلاسبو خورده بود 27 عطه داشت. کافئین همچنین تنفس را با کاهش خستگی عضلات تنفسی تسهیل می کند،بنابراین به نظر می رسد که قهوه داروی خوبی برای اشخاصی که اشکال نفس کشیدن دارند،می باشد و بخصوص برای اشخاصی که مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه هستند مفید است. محققان دامنشگاه کیس وسترن رزرو دریافتهاند که کافئین موجود در سه فنجان بزرگ قهوه غلیظ (حدود 600 میلی گرگ) تنفس مردها و زنها را خیلی تسهیل و طلانی تر کرده است.

قهوه و سرطان

برخلاف نگرانی مردم دایر به اینکه قهوه ممکن است سرطانزا باشد ،بویژه سرطان لورالمعده و مثانه ،تحقیقات جدید نشان می دهد که قهوه از این اتهام مبراست.آزمایشهای لابراتواری نشان می دهد که مواد شیمیایی موجود در قهوه حتی از سرطان جلوگیری میکند.تحقیقات متعددی در ژاپن ،نروژو آمریکای شمالی قهوه را از اتهام سرطانزایی بخصوص سرطان لوزالمعده مبرا نشان می دهند.و واقعیت این است که تحقیقات نشان می دهد که خوردن قهوه ممکن است از سرطان کولون بخصوص در مورد اشخاصی که غذا های پر چربی می خورند ،جلوگیری کند.دکتر لی واتن برگ و همکارانش در دانشگاه می نزوتا در تحقیقات خود دریافته اند که دانه های قهوه سبز نارس در تستهای آزمایشگاهی به میزان زیادی در متوقف کردن سرطان در جانوران آزمایشگاهی موثر بوده است.و دکتر هانس استیچ ،کارشناس سرطان کانادایی ،نیز این موضوع را تایید می نماید و معتقد است که قهوه به علت داشتن مقدار زیادی ترکیبات پولی فنول در تجربیات آزمایشگاهی خواص ضد سرطانی از خود نشان داده است.
 

توصیه های علمی در مصرف قهوه
? برای اینکه قهوه حداکثر تاثیر را روی هوشیاری و بیداری مغز بگذارد بهتر است یک فنجان قهوه کافئین دار معمولی صبح زود ناشتا خورده شود زیرا صبح زود صبح زود که انسان از خواب بر می خیزد موقع مناسبی است که مغز پس از یک شب استراحت و عدم فعالیت آماده و حساس برای خیزش باشد ،سپس دیگر قهوه نباید خورده تا بعد از ظهر که باز مغز برای تحریک احتیاج به یک فنجان دیگر قهوه دارد،محققان معتقدند هیچ احتیاجی نیست که در طول روز تا ظهر باز قهوه خورد زیرا اثر قهوهای که صبح خورده شده تا چندین ساعت باقی می ماند.ولی بعد از ظهر که یک فنجان دیگر خورده شود ان هم برای چند ساعت بعد تا موقع خواب اثرش ابقی خواهد ماند.

? اگر میخواهید در هنگام مسابقات ورزشی انرژی و تحرک بیشتری داشته باشید ، قهوه را 20 دقیقه تا نیم ساعت قبل از شروع فعالیت بخورید.

? با خوردن 3-2 فنجان قهوه غلیظ سیاه ممکن است حمله آسم کاهش یابد و برطرف شود،علت توصیه قهوه این است که مقدار کافئین آن از کولا و چای بیشتر است ،ولی باید توجه شود که کارشناسان آسم خوردن قهوه را مکرر و به طور مستمر با این تصور که از حمله های آسم جلوگیری شود بخصوص در مورد کودکان توصیه نمی کنند.به هر حال قوه جانشین داروی ضد آسم نیست ولی در مواقعی که حمله آسم هست اگر دسترسی سریع به داروهای ضد آسم نباشد قهوه می تواند کمک کند.
 

بحثی درباره شایعات راجع به قهوه و زیانهای احتمالی قهوه واحتیاطهایی که باید بشود.

? قهوه و فشار خون:برخلاف تصور عمومی ،خوردن قهوه به مقدار معتدل یعنی کمتر از 6 فنجان در روز ،در دراز مدت در افزایش فشار خون اشخاصی که مبتلا بعه فشار خون بالای مزمن هستند،اثری نمی گذارد ،البته به استثنای اشخاصی که معتاد به دخانیات هستندومتاسفانه،اختلاط کافئین و دخانیات محسوسا فشار خون را در اشخاصی که دارای فشار خون بالایی هستند افزایش می دهد ولیدر سایر اشخاص کافئین معمولا فشار خون طبیعی را کمی آن هم در دوره کوتاهی بالا می برد ،زیرا بدن در مدت کوتاهی خود را با کافئین تطبیق می دهد.به عقیده دکتر واندربلت از محققان دانشگاهی،اگر شما مبتلا به فشار خون هستید نخوردن قهوه یعنی ترک خوردن قهوه در کاهش فشار خون شما تاثیری نمی گذارد . طبق تحقیقاتی که درمرکز تحقیقات پزشکی تکزاس شدهاست،اشخاصی که مبتلا به فشار خون بالایی هشتند اگر قهوه نخورند بیشتر عمر نمی کنند.در حقیقت در 1987 یک تحقیق ایتالیایی که در مورد 500 نفر مرد و زن کارگر انجام گرفتهاست نشان می دهد اشخاصی که به طور معمول عادت به خوردن قهوه دارند معمولا دارای فشار خون کمتری می باشند،بخصوص آنها که دخانیات مصرف نمی کنند.

قهوه و بیماری های قلب

افراط در خوردن قهوه احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهد .یک تحقیق گسترده ای که در سال 1985 در دانشکده پزشکی دانشگاه جان ها پکیز شده نشان می دهد،مردانی که در روز 5 فنجان و بیشتر قهوه می خورند تقریبا سه برابر بیشتر امکان دارد به بیماری های قلبی دچار شونددر مقایسه با مردانی که قهوه نمی خورند.همچنین رنانی که در روز 6 فنجان قهوه می خورند 5/2 بربر بیشتر از سایر زنها که قهوه از حمله های قلبی رنج می برند. بررسی 24 تحقیق علمی بین المللی نشان می دهد که قهوه ممکن است که کلسترول خون را در برخی اشخاص کمی افزایش دهد ولی این اثر در اغلب اشخاص مسئله بزرگی نیست.

ولی به هر حال توصیه کارشناسان این است که اگر دارای کلسترول خون بالایی هستید برای مدت یک ماه خوردن قهوه را ترک نمایید شاید کلسترول خون شما کاهش یابد.

 

آثار قهوه در بیماری های پستان

در مورد اینکه کافئین موجب ایجاد فایبر وسیستیک شستانها و یا باعث بیماری های بدخیم پستان می شود یا نه ،در محافل عملی پزشکی نظریات موافق و مخالفی ابراز می شود.
(در عارضه فایبرو سیستیک پستان ،سلولهایی از پستان دارای بافت فیبری شده و تشکیل کیستهای سفتی می دهند.)

دمکتر جان مینتون از دانشگاه ایالتی اوهایو ،بر اساس مطالعات خود تا سال 1979 همیشه به زنان توصیه می کرد که از رژیم غذایی خود ترکیبات متیل کزانتینها شامل کافئین را حذف کنند ،زیرا معتقد بود این کار موجب حذف یا کوچک کردن کیست یا سیستمهای پستان می شود.تحقیقات دیگری این نظر را رد می کند و تعدادی از تحقیقات نیز آن را تایید می نماید. به هر حال تا وقتی که نظریه قاطعی که مورد تایید همه دانشمندان باشد ابراز نشده ،زنان مبتلا به کیست پستان خوردن قهوه راتر ک کنند وببینند عکس العمل قطع خوردن قهوه در انها چیست.اثری بهبودی بخش دارد و یا ندارد.
 

تأثیر کافئین بر اندام بدن
واکنش های متفاوت بدن در برابر کافئین ، به آستانه تحمل افراد بستگی دارد اما به طور کلی تأثیر آن ها را می توان چنین بیان کرد:

1- فشار خون: کافئین ، فشار خون را افزایش می دهد. اگر کسی 250 میلی گرم قهوه مصرف کند، فشار خونش در یک ساعت ، 10 میلی متر بالا می رود.

2- قلب: پس از مصرف قهوه، ضربان قلب کاهش می یابد اما پس از مدتی بر تعداد آن افزوده می شود و تا هنگامی که کافئین از بدن خارج نشده باشد به همان صورت باقی می ماند. چنانچه میزان کافئین مصرفی ، بالا باشد نه فقط تپش قلب ایجاد می کند بلکه حالت ( Fibrilation) یعنی حرکت نامنظم ماهیچه های قلب نیز پدید می آید که گاه ممکن است منجر به مرگ شود. بر اساس آمارهای به دست آمده، نوشیدن بیش از 5 فنجان قهوه در روز ، احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد.

3- هورمون ها: کافئین بر تولید برخی از هورمون های بدن می افزاید، مانند : اپی نفرین( Epinephrine) که منقبض کننده عروق است ، نوراپی نفرین ( Norepinephrine) که بر میزان فشار خون می افزاید، رنین ( Renin) که به علت کم خونی کلیه ها و بر اثر کاهش فشار نبض در سرخرگ کلیوی ، از کلیه ها ترشح می شود و پس از فعل و انفعالاتی ، باعث فشار خون می گردد و کاتکولامین ( Catecholamine) که باعث تحریک اعصاب قلب شده و حرارت بدن را افزایش می دهد.

4- معده: کافئین بر ترشح اسید معده و میزان پپسین ( Pepsin) که نوعی آنزیم معدی است می افزاید.

5- خانم های باردار: اداره نظارت بر غذا و دارو در آمریکا ( FDR) در سال 1980 میلادی اعلام کرده است که کافئین باعث زایمان زودرس می شود و ممکن است در نوزدان ناراحتی ایجاد کند. اگر چه از آن تاریخ ، پژوهش ها و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفت اما تا کنون مشخص نشده است که چه مقدار کافئین می تواند عامل زایمان زودرس شود. کافئین برای نوزادان دو عارضه ایجاد می کند:
1- از طریق شیر مادر وارد دستگاه گوارش کودک می شود و او را در وضعیت استفراغ قرار می دهد.
2- مدت زیادی در بدن نوزاد می ماند تا متابولیزه شود، زیرا کبد نوزاد به اندازه کافی آنزیم ندارد.
در صورتی که مادری دو فنجان قهوه تند بنوشد و سپس به نوزاد خود شیر بدهد چون بخشی از کافئین ، همراه شیر مادر وارد بدن نوزاد می شود ، امکان دارد عوارض زیر در نوزاد به وجود آید: ناآرامی، لرزش دست ها، پاها و لب ها، سفت یا شل شدن عضلات و ماهیچه های بدن، بی خوابی، جیغ زدن، حساسیت نشان دادن به صدا، به گونه ای که با کمترین صدایی کودک از خواب می پرد. از این رو به مادرانی که فرزند خود را شیر می دهند توصیه می شود که از مصرف قهوه یا مواد کافئین دار پرهیز کنند.

6- مغز و اعصاب: تأثیر کافئین بر مغز و اعصاب، می تواند به پیدایش عوارض زیر منجر شود:

1- اضطراب2- هیجان 3- ناآرامی 4- فراموشی و افسردگی .
کسانی که گرفتار عارضه افسردگی هستند ، نباید بیش از یک گرم کافئین در روز مصرف کنند ؛ زیرا سبب شدت یافتن افسردگی آن ها می شود.

7- خون: کافئین باعث می شود که مقدار قابل ملاحظه ای از سدیم و پتاسیم بدن از طریق کلیه ها دفع شود، همچنین مقدار مصرف قند را نیز کاهش می دهد که نتیجه آن ، افزایش قند خون خواهد بود. از این رو به کسانی که مبتلا به بیماری قند ( دیابت) هستند توصیه می شود از مصرف مواد کافئین دار، اجتناب ورزند. کافئین ، جذب آهن را در روده ها کم می کند و لذا با توجه به نیاز ضروری بدن به آهن، که کار خون سازی را بر عهده دارد، توصیه می شود که از مصرف کافئین همراه با غذا و تا یک ساعت پس از آن، به طور جدی پرهیز شود.

8- لاغری: کافئین میزان سوخت و ساز بدن را بالا می برد و در نتیجه مصرف کالری نیز افزایش پیدا می کند. برای مثال ، چنان چه کسی یک فنجان قهوه حاوی 100 میلی گرم کافئین بنوشد میزان متابولیسم بدن وی تا 4 درصد افزوده شده و درنتیجه باعث لاغری او می شود.

9- فیبروکیستیک ( Fibrocystic) : زنانی که در سینه خود غده فیبروکیستیک دارند ، نباید به میزان زیاد کافئین مصرف کنند، زیرا به بزرگ شدن این غده کمک می کند.
 

یک فنجان سلامتى

پس از اظهارنظرهاى گوناگون و پژوهش هاى وسیع، محققان متوجه شدند که دلپذیرترین و محبوب ترین نوشیدنى دنیا یعنى قهوه، نه تنها زیان بخش نیست که نوشیدن یک فنجان آن برابر نوشیدن یک فنجان سلامتى است!بیش از سیصدسال از تولید اولین قهوه در اروپا مى گذرد، طى این سال ها تحقیقات پزشکى قهوه را به عنوان یکى از مخرب ترین نوشیدنى ها به مردم شناسانده است. پیشتر محققان بر این ادعا بودند که نوشیدن قهوه خطر بروز حمله قلبى را افزایش مى دهد، منجر به چاقى مى شود و با ایجاد جهش ژنتیکى خطر ابتلا به سرطان را دوچندان مى کند. اما امروز...

پژوهشگران به نتایجى دست یافتند که همگى از بى خطر بودن قهوه بر سلامت انسان خبر مى دهد. بررسى ها نشان مى دهد قهوه خود به تنهایى عامل خطرزاى ناراحتى هاى قلبى و عروقى و انواع سرطان نیست بلکه همراه شدن آن با سیگار باعث بروز بیمارى هاى فوق مى شود. از آنجا که افراد سیگارى قهوه نوشان حرفه اى نیز هستند، تقصیرى که سیگار در بروز سرطان و دیگر بیمارى ها دارد را نباید به گردن قهوه انداخت.

قهوه به دلیل دارا بودن مقادیر فراوانى آنتى اکسیدان و اسیدفنیک بهترین محافظ براى قلب به شمار مى رود. اسید فنیک، ماده اى است که از بروز مراحل اولیه آترواسکلروز (تصلب شرائین) جلوگیرى کرده و به همین دلیل نقش مهمى بر سلامت قلب ایفا مى کند. در میان موادغذایى حاوى اسید فنیک قهوه از همه غنى تر است. به طورى که اسیدفنیک موجود در هر فنجان قهوه معادل ۲۰۰ گرم بادنجان و ۱ کیلو سیب است.

دیگر ماده تشکیل دهنده قهوه، فنول ها هستند. آنتى اکسیدان هایى که از تشکیل رادیکال هاى آزاد، ترکیبات اکسیژن دارى که باعث اکسیداسیون و ترکیبات شیمیایى در سطح سلول ها مى شود، جلوگیرى و مانع از بروز تصلبمى شود. همچنین با ممانعت از تخریب ساختمان کروموزوم ها و اختلال عملکرد ژنتیکى سلول از جهش ژنتیکى کروموزوم ها خوددارى کرده و خطر بروز سرطان و رشد تدریجى سلول هاى بدن به ویژه پوست را کاهش مى دهد. گرچه فنول در بسیارى دیگر از خوراکى ها یافت مى شود ولى به دلیل سرعت جذب بالایى که قهوه در پلاسماى خون و مخاط ماهیچه اى بدن دارد، نوشیدن قهوه بیشتر توصیه مى شود. علاوه بر آن، آنتى کسیدان موجود در قهوه قادر است بدن را در برابر پارکینسون و سرطان هایى نظیر کلورکتوم (سرطان روده بزرگ) ایمن نگه دارد و با تاثیر برعملکرد کبد از بروز هپاتیت جلوگیرى کند. کافئین، یکى دیگر از اجزاى تشکیل دهنده قهوه نیز ماده اى است از خانواده آلکالوئیدها، سفید و بى بو که حاوى ترکیبات تئوفلین دار بوده و به غیر از ایجاد سرخوشى و نشاط که در مغز ایجاد مى کند و تاثیر بسزایى که برسلامت قلب دارد مى تواند بدن را در برابر بیمارى هایى نظیر آسم محافظت کند. کافئین با آزادکردن ترکیبات تئوفلینى باعث اتساع برونش ها در مبتلایان به آسم و برونشیت مى شود، لذا داروى بسیار خوبى براى آسمى ها به شمار مى رود. کافئین همچنین یک ویاگرا است و نقش مهمى در افزایش میل جنسى در مردان دارد.

کافئین علاوه بر قهوه در چاى و کوکاکولا نیز وجود دارد ولى به یک میزان نیست. در بین انواع قهوه، قهوه آمریکایى (قهوه سیاه) و کاپوچینو از میزان کافئین بالاترى برخوردارند. به طورى که در یک فنجان آنها به ترتیب ۱۰۰ و ۸۰ میلى گرم کافئین موجود است. اما در قهوه فورى و اسپرسو به ترتیب ۱۰۰- ۶۵ و ۸۰- ۴۰ میلى گرم یافت مى شود. در بین چاى و کوکاکولا نیز چاى حاوى کافئین بیشترى است. هر لیوان چاى حاوى ۵۰ میلى گرم کافئین بوده درحالى که در هر لیوان کوکاکولا ۵۰-۳۵ و در هر ۶۰ گرم شکلات ۳۰ تا ۴۰ میلى گرم کافئین موجود است. براساس مشاهدات بالا به نظر مى رسد در بین تمامى نوشیدنى ها قهوه از همه سالم تر بوده ضمن اینکه در حجم شرائین کم مقدار بیشترى از کافئین و آنتى اکسیدان ها را دارا است. اینکه روزانه چه مقدار قهوه باید بنوشیم نیز مطلب مهمى است. معمولاً هر فنجان قهوه با هفت گرم (هفت هزار میلى گرم) قهوه تهیه مى شود که میزان قابل قبولى نیز کافئین دارد. هر فرد سالم در ازاى هر کیلوگرم وزن بدن خود نیازمند سه میلى گرم قهوه است. بنابراین نوشیدن روزانه چهار تا پنج فنجان قهوه نه تنها اشکالى ندارد که بسیار هم توصیه مى شود.
 

 چرا شیر با قهوه خورده می شود

بحث و جدلها ونظرهای موافق و مخالف در مورد قهوه چیز تازه ای نیست.از سالهای 1600 با وجود هزاران قهوه خانه و کافه های مختلف در فرانسه ،این بگو مگو ها و بحثهای موافق و مخالف رواج داشته است.ابتدا پزشکان خوردن قهوه را تائید می کردند ولی پس از چند سال قاطبه پزشکان نظریاتی علیه خوردن قهوه داشتند.و همین که از سال 1670 تهیه قهوه و خوردن قهوه به داخل خانه ها راه یافت ،دانشگده های پزشکی عکس العمل نشان دادند.عده ای از پزشکان با اعتقاد به محرک بودن قهوه ،بیماران خود را از خوردن آن منع می کردند.چند سال بعد دانشمندان و محققان مقاله های علمی منتشر کردهو در آن توصی هایی نمودند که چطور می توان قهوه خورد بدون اینکه با زیانهای ان مواجه شویم.در سال 1688 یکی از اعضای دربازه سلطنتی فرانسه در مقاله های علمی منتشر کرده و در آن توصیه هایی نمودند ودر ان نوشتند ?قهوه به طور کلی چیز خوبی نیست? با این وضع اهالی پاریس بویژه اعضای خانواده سلطنتی نمی دانستند چه کنند،بخورند یا نخورند.در این هیاهو حادثهای که موجب نجات قهوه شد به طوری که ژان لکلان در کتابش به نام داستان خوردنی ها و نوشیدنی ها می نویسد ،ابتکار فاضلانه یک پزشک بود.

مونن پزشکی از اهالی گرنوبل فرانسه ،اعلام کرد اگر شیر و شکر با قهوه مخلوط شود تا حدود زیادی عوامل زیان آور قهوه خنثی می شود و قهوه به صورت یک نوشیدنی سالم و بی ضرر در می آید.

از آن تاریخ خوردن شیر قهوه در خانواده های سلطنتی فرانسه بین مردم بدون بیم از زیانهای آن رواج یافت
 

کارشناسان از کافئین به عنوان یک تیغ دو لبه نام می برند زیرا از یکسو می تواند بر خلق وخوی افراد اثر مثبتی بر جای گذارد و خستگی را از او دور سازد اما از سوی دیگر ممکن است تعادل فرد را مختل کند. کافئین از پر مصرف ترین مواد در رژیم غذایی مردم دنیا است که بر فعالیت رفتاری شخص اثر می گذارد و بیشترین منبع آن از رژیم غذایی (آشامیدنی و غذا) تامین می شود که میزان آن در چای و قهوه از همه بیشتر است. مصرف عادی کافئین (20 تا 200 میلی گرم) اعتیاد نمی آورد، اما برخی کارشناسان بر این باورند که مصرف زیاد ان، تحمل فرد را نسبت به اثرات این ماده، بالا می برد. مصرف کافئین تحریک پذیری فرد را افزایش می دهد و گاهی باعث می شود که فرد رفتار نامطلوبی از خود نشان دهد. پس از مصرف کافئین، فرد احساس رفع خستگی می کند و با انرژی بالا، خلاقیت، هوشیاری و اعتماد به نفس، فعالیت می کند. کافئین ماده ای محرک است و اصولاً ورزشکاران آن را با هدف نیروزایی و تقویت عضلات استفاده می کنند. استفاده 2 تا 3 لیوان نسبتا غلیظ قهوه توسط یک ورزشکار عاملی است نیروزا که منجر به افزایش توان فرد می شود: از آنجایی که کافئین تحریک پذیری فرد را بالا می برد مصرف زیادش باعث می شود که تعادل فرد به هم بخورد و برای مثال در یک مسابقه ورزشی وقتی ضربه ای به ورزشکار وارد می آید رفتار نامتعادل از خود نشان می دهد که این به ضرر او تمام می شود. از جمله اثرات مضر دیگر این ماده بی نظمی در دفع ادرار و همچنین اختلال و بی نظمی در فعالیت قلب است. اثر سوء مصرف زیاد قهوه بر بدن در افراد مختلف، متفاوت است براساس مطالعات اخیر دانشمندان وجود گروهی از ژن‌ها در برخی افراد، تعیین کننده خطرناک بودن مصرف زیاد قهوه برسلامت آنهاست. دکتر «احمد کاظمی»، متخصص تغذیه ضمن بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، گفت: محققان کانادایی در پژوهشی دریافتند، ساختار ژنتیکی هر فرد بی‌خطر یا خطرناک بودن مصرف زیاد قهوه را بر سلامت افراد به ویژه بر قلب مشخص می‌کند. وی با اشاره به اینکه زمان باقی‌ماندن قهوه در بدن تعیین کننده صدمات ناشی از آن است، افزود: بر این اساس، وجود ژن «CYP1 A2 1F» در برخی افراد با تاخیر در تجزیه ترکیبات قهوه در بدن، احتمال ابتلاء افراد به بیماری‌های قلبی، عروقی را تا 36 درصد افزایش می‌دهد. دکتر کاظمی در ادامه گفت: البته در مقابل،‌ افرادی که دارای ژن «CYP1 A2 A1» هستند، ترکیبات قهوه به سرعت در بدنشان تجزیه می‌شود. در نتیجه خطر بروز بیماری قلبی، عروقی به ویژه سکته‌های قلبی کاهش می‌یابد. وی میانگین مصرف روزانه قهوه را در افرادی که در تحقیق فوق مورد بررسی قرار گرفتند دو فنجان و سه فنجان ذکر کرد و اظهار داشت: براساس نتایج دیگر این تحقیق مصرف روزانه یک فنجان قهوه، هیچ تاثیر منفی بر سلامت افراد ندارد. لازم به ذکر است هرچه میزان مصرف قهوه در روز افزایش یابد، افرادی که حامل ژن «CYP1 A2 1F» هستند، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی قرار می‌گیرند