19694.jpg

برای بیماری گلودرد چه کنیم؟
 

فصل زمستان در راه است و ابتلا به بیماریهای عفونی از جمله گلودرد شیوع زیادی پیدا خواهد کرد. از آنجایی که بیشتر موارد گلودرد ویروسی هستند، نیازی به مصرف آنتی بیوتیک وجود ندارد. مصرف آنتی بیوتیک فقط مختص گلودردهای چرکی است که مهمترین عامل ایجاد کننده آن استرپتوکک است. در این موارد بهترین درمان پنی سیلین است. برای بهبودی قطعی و شناسایی نوع گلودرد حتما به پزشک خانوادگی خود مراجعه کنید.

در اینجا قصد دارم مواردی را که به درمان گلودرد کمک می‌کند خدمتتان عرض کنم.

1-    استراحت در بیماران تاثیر بسزایی دارد. حتما در ساعات اول بیماری استراحت کنید و انرژی خود را برای دفاع از عوامل بیماریزا نگه دارید.

2-    مصرف مایعات هم به درمان بیماری کمک زیادی خواهد کرد. تا می‌توانید از مایعات گرم استفاده کنید.

3-    برای کاهش درد بهترین دارو استفامینوفن است.

4-    قرصهای مکیدنی روی هم در کاهش درد گلو موثر هستند اما هرگز بطور خودسرانه استفاده نکنید چونکه اگر عامل بیماری میکروبی باشد، ممکن است عوارضی از جمله روماتیسم قلبی ایجاد شود.

5-    قرقره کردن با آب نمک ولرم هم خیلی مفید است. این آب نمک نباید غلیظ باشد. حواستان باشد که در یک لیوان آب گرم فقط یک قاشق چایخوری نمک بریزید.

6-    مکیدن آبنبات هم در کاهش درد موثر است. آبنبات با جلوگیری از خشک شدن مخاط گلو به کاهش درد کمک می‌کند.

7-    در خانه یک دستگاه بخور لازم است بخصوص در خانه‌هایی که سیستم گرمایش آنها بخاری گازی یا شومینه است. این گونه دستگاههای گرماساز با خشک کردن محیط خانه مخاط گلو را خشک کرده، درد را تشدید می‌کنند.

8-    لباس یقه اسکی، شال یا دستمال گردن برای گرم نگهداشتن گلو لازم است. در طب سنتی از ضماد بابونه استفاده می‌کردند. یک قاشق چایخوری از گل بابونه در دو لیوان آب جوش می‌ریزند. بعد از 5 دقیقه مایع را صاف کرده و دستمالی را در آن خیس می‌کنند. دستمال را بر روی گلو می‌گذارند تا خنک شود. برای گرفتن نتیجه بهتر این عمل را تا 8 بار می‌توان تکرار کرد.

9-    نمک دریا هم برای کاهش درد مفید است. برای اینکار خمیری از نمک دریا درست می‌کنند. بر روی 2 فنجان نمک دریا 5 تا 6 قاشق آب گرم بریزید. با این روش خمیر بدست آمده حالت مرطوب پیدا می‌کند. این خمیر را وسط یک دستمال قرار داده، آنرا لوله کنید. سپس این دستمال را دور گردن قرار دهید و روی آن یک حوله خشک بگذارید. تا حد تحمل این پوشش را بر روی گردن خود نگه دارید.

10-  بخور دادن هم به کاهش درد کمک می‌کند. برای این منظور یک کتری محتوی آب جوش را در داخل سینک ظرفشویی بگذارید. با حوله بر روی آن قرار گرفته و شروع به تنفس کنید. تا می‌توانید با بینی و دهان خود نفس عمیق بکشید. ده دقیقه این کار را ادامه دهید و سپس آب کتری را خالی کنید. حداقل 4 بار در روز این کار را تکرار کنید. نیازی به تذکر نیست که در طول انجام این کار مراقب باشید که خودتان را با آب جوش یا بخار نسوزانید.